Povprečno oceno vsaj 8,5, kolikor je zahteval razpis, je lani precej presegla in dosegla povprečje 9,17. A štipendije ni dobila. Razloge za še okoli 1500 podobnih zavrnitev so nam pojasnili na Javnem skladu RS za razvoj kadrov in štipendije.

Vlogo je naša bralka oddala že tretjič in že tretjič so jo zavrnili. Medtem pa njeni študijski kolegi, ki so Zoisovo štipendijo začeli prejemati v srednji šoli, dosegajo precej nižje uspehe, a jo zaradi starih in blažjih pogojev, po katerih so jo prejeli, lahko obdržijo. Vse, kar ima naša bralka od kandidature za štipendijo, so stroški vsako leto znova: za prijavo na razpis je potrebovala potrdilo o opravljenih izpitih, ki jo je stalo 4,17 evra, priporočena poštnina pa še dober evro.

2175 novih štipendistov

Na Javnem skladu RS za razvoj kadrov in štipendije pravijo, da je letos Zoisovo štipendijo na novo pridobilo 2175 dijakov in študentov, od tega 1434 dijakov po pogojih uveljavljanja uspeha in dosežkov iz osnovne šole, 494 dijakov in študentov prvega letnika po pogojih uspeha in dosežkov iz srednje šole ter 247 študentov po pogojih uspeha in dosežkov v višje- oziroma visokošolskem izobraževanju.

Kakšna so bila merila za tiste, ki so štipendijo vendarle dobili? Na skladu so nam pojasnili, da so za višje letnike višješolskega oziroma visokošolskega izobraževanja in prve letnike podiplomskega izobraževanja prvič štipendijo pridobili vlagatelji, ki poleg splošnih izpolnjujejo katerega izmed posebnih pogojev: povprečna ocena 9,75 ali več v preteklem študijskem letu, ali količnik med povprečno oceno vlagatelja in povprečno oceno letnika posameznega študijskega programa 1,26 ali več za vlagatelje, ki so pravico do Zoisove štipendije uveljavljali na podlagi uvrstitve med pet odstotkov najboljših študentov v generaciji, ali 15 točk ali več na podlagi izjemnih dosežkov, doseženih v minulih dveh šolskih oziroma študijskih letih za vlagatelje, ki so pravico do Zoisove štipendije uveljavljali na podlagi izjemnih dosežkov.

1500 zavrnjenih kandidatov

Vlagateljev, ki so sicer izpolnjevali zakonski pogoj za uveljavljanje pravice do Zoisove štipendije, vendar se niso uvrstili nad mejo ugodenih vlog v okviru razpoložljivih sredstev, je bilo približno 1500, pravijo na skladu. "Zavrnjeni so bili zato, ker se vsi vlagatelji za pridobitev pravice do Zoisove štipendije, ki sicer izpolnjujejo zakonski pogoj za kandidiranje, razvrstijo po izkazanih rezultatih, po katerih jo uveljavljajo, od najvišje do najnižje povprečne ocene oziroma točk oziroma od najvišjega do najnižjega indeksa, izračunanega po formuli (povprečna ocena kandidata/povprečna ocena letnika posameznega študijskega programa)." Štipendije se torej v okviru omejenih finančnih sredstev, ki jih določi pristojni minister, dodelijo tistim, ki se najvišje uvrstijo po izkazanih pogojih, do porabe sredstev.

Za tiste, ki že prejemajo Zoisovo štipendijo, pa je nekoliko lažje. Za nadaljnje prejemanje štipendije morajo izpolnjevati pogoj povprečne ocene (dijaki najmanj 4,1 in študenti najmanj 8,5), morajo imeti izjemen dosežek v skladu s pravilnikom, ali pa izjemen splošni uspeh na maturi, ali uvrstitev med pet odstotkov najboljših študentov v posameznem letniku posameznega študijskega programa.