Matej Raščan, ki je tudi glavni krivec za potop največje slovenske revijalne družbe Delo Revije, je namreč vrednejše premoženje prenesel na podjetje Rašica Invest, ki je nato v vprašljivih okoliščinah končalo v rokah tujih lastnikov.

"Stanje v družbi še vedno pregledujemo. Po do zdaj znanih podatkih pa je, razen nekaj stanovanj, brez sredstev," nam je povedala stečajna upraviteljica krovne družbe Rašica Point Vida Gaberc. "Vsa tekstilna dejavnost, trgovine in zaloge so bile že lani prenesene na Rašico Invest," je obrazložila Gaberčeva. Dodala pa je, da preverjajo tudi sledi za premoženjem družbe v Srbiji.

Rašica Point je imela namreč še konec leta 2011 blizu 19 milijonov evrov sredstev, od katerih je glavnino predstavljala 11-milijonska naložba v hotel Kraljeve vode, ki stoji na planini Zlatibor v Srbiji. Ali je Rašica Point sploh še (edina) lastnica hotela in kolikšna je njegova realna vrednost, bo Gaberčeva, kot rečeno, še preverila. Zato pa je Raščanove nepremičninske projekte v Srbiji, od koder prihaja njegova zaročenka Marija Pandrc, financirala Hypo Alpe-Adria-Bank.

Po neuradnih informacijah je "avstrijska" banka na vrhu upnikov Rašice Point. Ne nazadnje ji je družba konec predlanskega leta dolgovala 5,4 milijona evrov. Koliko je vseh terjatev, še ni znano, saj se rok za prijavo izteče šele konec prihodnjega meseca. Sta pa med njimi tudi Delo Revije in državna NLB. Vsi dolgovi Rašice Point so se sicer med lanskim letom zmanjšali na dobrih deset milijonov evrov. A tega ne gre pripisati njihovemu odplačilu, ampak spretnemu manevru, s katerim je Raščan iz družbe odpeljal več kot pet milijonov evrov premoženja, razbremenjenega dolgov.

Kot smo razkrili v Dnevniku, je avgusta lani na novoustanovljeno Rašico Invest prenesel za več kot pet milijonov evrov premoženja Rašice Point. Ključno pri tem je, da je za popotnico dobil posojilo, ki naj bi ga Rašica Point mesece pred tem najela pri še eni od Raščanovih družb - Moneri. Posojilo, ki je po vsej verjetnosti fiktivno, pa nikoli ni bilo vrnjeno. Nekaj dni kasneje je bilo s cesijsko pogodbo preneseno na povsem neznano podjetje Perperum, s čimer je Rašica Invest pretrgala "posojilno vez" z obubožano Monero. Ko je Perperum domnevno posojilo z Raščanovim soglasjem pretvoril v kapital, pa je Rašica Invest prišla tudi do novega lastnika.

Ko je konec septembra 2011 dotedanji lastnik Perperuma Perica Čiča podjetje za 9000 evrov prodal družbi European Property Ltd iz Londona, pa je bil prenos premoženja tudi uspešno končan. V ozadju britanskih družb se sicer skrivajo bivši vodilni v posojilodajalni verigi Orion z Alešem Alojzijem Rusom na čelu. Kot smo izvedeli, je Raščan za obveznosti Rašice jamčil tudi z osebnim poroštvom, tako da ni presenečenje, da je v takratnem obdobju pred upniki "reševal" tudi svoja stanovanja v Ljubljani, Mariboru in Murski Soboti.

Gaberčeva je razkrila še, da ji je uspelo Raščana priklicati na razgovor, a da se v zvezi z Rašico Point ni kaj dosti spomnil. "Vprašanje je tudi, ali je smiselno tožiti Rašico Invest, saj so njeni računi blokirani že več mesecev," je do uspešnosti izterjave skeptična stečajna upraviteljica Rašice Point.