Kot je uvodoma ocenil Michael Ayoub iz družbe IFC, ki je del Svetovne banke, ima Slovenija nekaj zelo močnih proizvodnih podjetij in sposobno delovno silo, zato v tem sektorju vidi prihodnost. Tovarne namreč zaradi tehnoloških napredkov postajajo bolj učinkovite, produktivnost se krepi.

To pomeni, da se spreminjajo tudi delovna mesta v proizvodnji; Slovenija sicer ni med državami s poceni delovno silo, pa vendar ima priložnost, da postane slovenska proizvodnja visoko cenjena med njenimi trgovinskimi partnericami, je še poudaril Ayoub.

Da je Slovenija dobra izbira za naložbe, je ocenil direktor družbe Knauf Insulation Saša Bavec. Knauf je v Slovenijo prišel leta 2006, zadnja štiri leta pa dokaj uspešno rastejo.

Glede na to, da je gradbeništvo v globoki krizi, so v Knaufu "srečni", da niso pretežno vpeti na slovenski trg, ampak precej izvozijo. Ko je leta 2009 gradbeništvo udarila kriza, so se naročila čez noč krepko zmanjšala.

Ker Slovenija za proizvodnjo ni poceni in na trgu ne moreš konkurirati s ceno, so se odločili, da bodo investirali v tehnologijo, izboljšave produktov. To se je izkazalo za dobro potezo, saj so počasi začeli rasti, je pojasnil.

Bavec je opozoril tudi na prihodnji razvoj okolja za investicije - država bo mogla po njegovi oceni izboljšati pogoje, saj so ti v nekaterih drugih evropskih državah precej ugodnejši in prijaznejši.

Generalni direktor družbe Lafarge Cement Janusz Miluch je pojasnil, da je Lafarge, ki se trenutno sooča s težavami zaradi dovoljenja za popolno obratovanje, na točki, ko bo moral začeti gledati v prihodnosti. "Začeti moramo razmišljati pozitivno," je pozval in ocenil, da so problemi "v naših glavah" in da jih je treba začeti gledati drugače.

Miluch sicer upa, da bodo težave rešili in s slovenskimi oblastmi našli skušen jezik glede obratovanja in da se bodo lahko v prihodnje razvijali.

Da so problemi res v "naših glavah", se je strinjal tudi Bavec, ki je menil, da je treba na vsak problem pogledati z druge strani, le tako se lahko namreč najdejo rešitve.

Slovenija je z lesom bogata država in to bi morala tudi izkoristiti, pa je menil direktor Jelovice Gregor Benčina, ki sicer vidi priložnost za lesno-predelovalno industrijo - ta je bila nekoč močno razvita, v zadnjih letih pa peša in umira.

Kot je poudaril, je ta industrija danes zelo podhranjena. Sam priložnost vidi v proizvodnji polizdelkov, ki jih proizvajalci končnih izdelkov, kot je Jelovica, potrebujejo. S tem bi znova oživili tudi zaposlovanje v tem sektorju.

Benčina je zato tuje investitorje iz držav, ki imajo veliko izkušenj in znanja v lesni industriji, pozval, naj pridejo v Slovenijo. "Priložnosti so tu, država je namreč bogata z lesom," je še dejal.

FDI Summit organizira časnik The Slovenia Times, programski partner pa je ljubljanska ekonomska fakulteta.