Ameriški bruto domači proizvod (BDP) se je tako med aprilom in junijem na letni ravni okrepil najmanj po tretjem četrtletju lani, ko se je povečal za 1,3 odstotka, poročajo tuje tiskovne agencije.

Stopnja brezposelnosti junija 8,2-odstotna

Rast v višini 1,5 odstotka je sicer nad pričakovanji analitikov, kljub temu pa ni dovolj krepka, da bi umirila zaskrbljenost glede šibkega okrevanja in negotovosti največjega svetovnega gospodarstva.

Povečanje obsega BDP za manj kot dva odstotka ZDA ne bo omogočilo znižanja stopnje brezposelnosti, ki je bila junija 8,2-odstotna.

Ameriško ministrstvo za trgovino je ob tem pojasnilo, da je manjši obseg gospodarske dejavnosti predvsem posledica upočasnjene rasti zasebne potrošnje. Ta je bila v drugem četrtletju 1,5-odstotna, potem ko je bila v prvih treh mesecih letos 2,4-odstotna.

Manj avtomobilov in računalnikov

Američani so kupili manj avtomobilov, računalnikov in drugih trajnih dobrin. Potrošnja za storitve se je medtem med aprilom in junijem okrepila. Zasebna potrošnja predstavlja 70 odstotkov ameriške gospodarske dejavnosti.

Javna poraba se je medtem v drugem trimesečju glede na enako obdobje lani zmanjšala za 1,4 odstotka. V četrtletju pred tem se je za tri odstotke.

Ministrstvo je danes objavilo tudi revidirano oceno za prvo trimesečje. Tedaj se je ameriško gospodarstvo okrepilo za dva odstotka in ne 1,9 odstotka, kot je bilo sprva ocenjeno.

Rast se v drugi polovici letošnjega leta ne bo bistveno okrepila

Danes objavljeni revidirani podatki za nazaj kažejo še, da se je ameriški BDP leta 2009 skrčil za 3,1 odstotka (in ne 3,5 odstotka), leta 2010 povečal za 2,4 odstotka (in ne tri odstotke), leta 2011 pa za 1,8 odstotka (in ne 1,7 odstotka).

Večina analitikov ocenjuje, da se rast v drugi polovici letošnjega leta ne bo bistveno okrepila. Pričakujejo namreč, da bodo evropska finančna kriza in ameriške proračunske težave še nadalje upočasnjevale poslovne investicije.

Le redki so mnenja, da bi lahko oz. bodo ameriška centralna banka Federal Reserve, Bela hiša ali kongres sprejeli ukrepe, ki bi hitro oživili gospodarstvo. Poleg tega mnogi ameriški poslanci nasprotujejo zvišanju javnega dolga, saj je ameriški javnofinančni primanjkljaj trenutno na najvišjih ravneh v zgodovini.