K aprilskemu zmanjšanju števila brezposelnih so prispevali predvsem sezonski dejavniki, konjunktura skorajda ni imela vpliva na oživljanje trg dela, so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa komentirali analitiki. Vsekakor pa je padec števila brezposelnih v največjem evropskem gospodarstvu to pomlad nižji kot pa v preteklih letih.

Število brezposelnih se v pomladanskih mesecih običajno zmanjša zaradi vnovičnega zaposlovanja v panogah, kot je denimo gradbeništvo, kjer v mrzlih zimskih mesecih ustavijo dela.

Predsednik nemškega zveznega urada za delo Frank-Jürgen Weise je danes objavljene podatke komentiral z besedami, da ostajajo trendi na trgu dela pozitivni, pa čeprav je konjunktura v zadnjem času izgubila nekoliko zagona.

V Italiji marca rekordna brezposelnost tik pod 10 odstotki

Stopnja v Italiji še vedno narašča in je vse bližje desetim odstotkom. Marca se je v primerjavi z mesecem prej zvišala za 0,2 odstotne točke na 9,8 odstotka, kar je največ od januarja 2004, na letni ravni pa se je zvišala že za 1,7 odstotka, je danes sporočil državni statistični urad Istat.

Še posebej so zaskrbljujoči podatki o brezposelnosti med mladimi. Ta se je povzpela na rekordnih 35,9 odstotka, kar je, gledano četrtletno, rekordna stopnja vse od zadnjega četrtletja leta 1992.

Medtem je v največjem evropskem gospodarstvu, Nemčiji, stopnja brezposelnosti po sezonsko prilagojenih podatkih aprila ostala nespremenjena pri 6,8 odstotka oziroma 2,87 milijona ljudi (v Italiji je brezposelnih 2,51 milijona ljudi), je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Sezonsko neprilagojeni podatki sicer kažejo, da je brezposelnost v Nemčiji v primerjavi s prehodim mesecem upadla za 0,2 odstotne točke na sedem odstotkov. Padec stopnje brezposelnosti v pomladnih mesecih je sicer povezan z večjim zaposlovanjem v gradbenem in sorodnih sektorjih.

Letošnje praznovanje praznika dela je v Italiji minilo v vzdušju krize. Tri največja sindikalna združenja - Cgil, Cisl in Uil - so organizirala shode po vsej državi, glavni temi pa sta bili znižanje davčnih obremenitev in zagon gospodarstva.

Predsednica največjega italijanskega sindikalnega združenja Susanna Camusso je vlado pozvala, naj svojo politiko zategovanja pasu zamenja s politiko spodbujanja gospodarske rasti, so poročali italijanski mediji.

Od vlade bodo, tako Camussova, zahtevali znižanje obdavčitve dela in pokojnin, znižanje dajatev na pogonska goriva in spodbujanje kreditiranja podjetij, ki investirajo. S politiko, ki jo zdaj vodi vlada, se Italija ne more izviti iz krize, je dejala Camussova.

Državni vrh se je praznovanja 1. maja udeležil v palači predsednika republike Giorgia Napolitana. Slednji je v nagovoru poudaril, da delo v Italiji doživlja izjemno težke čase.

Od vlade Maria Montija zato pričakuje, da bo čim prej našla rešitev za akutne probleme, med katerimi je izpostavil kronično plačilno nedisciplino države, problem predčasno upokojenih, ki so po pokojninski reformi ostali brez plače in brez pokojnine, ter brezposelnost med mladimi.

Napolitano je sicer vladi znova izrekel vso podporo. Po njegovih besedah je namreč prav Montijeva vlada zaslužna za povrnitev zaupanja v javno-finančno stabilnost države. Dodal je, da država nima druge izbire kot izpeljati začrtane strukturne reforme, uravnotežiti proračun in začeti sistematično zniževati javni dolg.

V nekaterih italijanskih mestih so mirne shode in proslave zmotili nasilnejši protestniki. V Torinu je manjša skupina članov nekega skrajnega družbenega gibanja izžvižgala in skušala napasti tamkajšnjega župana, a so jih policisti hitro odstranili.

Žvižgi in vzkliki sramota so pospremili tudi ministrico za delo Elso Fornero, ki je med člani Montijeve vlade zaradi sprejemanja reforme trga dela tudi najbolj izpostavljena, ter predsednika leve Demokratske stranke Pier Luigija Bersanija, ki se je udeležil proslave v Palermu.