Zavarovalnica Triglav je Kopaonik prevzela leta 2006, ko je zavarovalnico vodila ekipa Andreja Kociča. Čeprav je še leta 2009 kazalo, da je srbska družba ena izmed manj problematičnih Triglavovih hčerinskih družb na Balkanu, so se v zadnjih dveh letih ukvarjali predvsem s čiščenjem bilanc. Medtem ko je leto 2009 Triglav Osiguranje zaključil z minimalnim dobičkom v višini sto tisoč evrov, je leta 2010 pridelal 2,15 milijona evrov izgube. Kot ena od dveh tujih hčerinskih družb Zavarovalnice Triglav (poleg Triglav Krajina-Kopaonik) je Triglav Osiguranje po naših informacijah z izgubo posloval tudi lani, vendar natančna višina še ni znana. Ključni razlog za slabši rezultat v zadnjih dveh letih so bili odškodnine po spornih škodnih primerih, oblikovanje zavarovalno-tehničnih rezervacij, ki so posledica pospešitve likvidacije škod, in prehod na mednarodne računovodske standarde. Največje breme za srbsko družbo pa še vedno predstavljajo problematični škodni primeri, ki izhajajo iz časov prejšnje uprave. Zanje so sicer oblikovali rezervacije, vendar do zaključka postopkov ni mogoče napovedati njihovega izida.

Ker je novo vodstvo Triglava Osiguranja s Predragom Bobero na čelu pri pregledu poslovanja naletelo tudi na nekatere sumljive posle, je naročilo izredno revizijo, katere rezultat so nedavno vložene odškodninske tožbe in kazenske ovadbe. Skoku med drugim očitajo, da je za obnovo škodnega centra v Rakovici za najmanj 15.000 evrov preplačal izvajalca obnove. Kot zanimivost omenimo, da se je po neuradnih informacijah Skok, potem ko je moral zapustiti Triglav Osiguranje, zaposlil pri podjetju, ki je lastnik stavbe, v kateri je Triglavov škodni center.

Revizorji so ugotovili tudi, da je Triglav Osiguranje za Milana Skoka v Beogradu najel stanovanje pri podjetju M & M Intertrade, toda izkazalo se je, da je bila že v času najema lastnica stanovanja Skokova žena, ki je stanovanje odkupila od omenjene družbe. S plačevanjem navideznih najemnin družbi M & M Intertrade in rednih stroškov stanovanja naj bi bil Triglav Osiguranje oškodovan za skoraj 20.000 evrov, Skoku pa poleg odškodninske tožbe grozi še kazenski pregon zaradi suma goljufije. Dvome je pri revizorjih vzbudil tudi najem reklamnih površin pri podjetju Nomax Group, ki se z oddajanjem oglasnega prostora predhodno ni ukvarjalo in ki je pred tem imelo minimalne prihodke. Triglav Osiguranje naj bi bil pri tem oškodovan za dobrih 110.000 evrov. Zaslužke je na račun Triglavove hčerinske družbe imelo tudi podjetje Etno Point, s katerim so v nepreglednem postopku sklenili pogodbi o izvedbi sejemskih storitev. Toda revizorji so ugotovili, da je imel Etno Point zgolj posredniško vlogo oziroma vlogo koordinatorja, za kar je Triglavu Osiguranju v letih 2009 in 2010 zaračunal nesorazmerne visoke pribitke na stroške.

Milan Skok, ki je v Beograd odšel iz Triglavove območne enote Maribor, je veljal za človeka, ki je bil precej blizu nekdanjemu predsedniku uprave Zavarovalnice Triglav Andreju Kociču. Povezujejo ga tudi s poslovnežem Brankom Plešincem, ki je vpleten v najmanj eno zgodbo, ki jo sedanja uprava Triglava razčiščuje prek sodišč in organov pregona. Gre za propadli projekt Grad Križ v Komendi, ki je odnesel bivšega predsednika in člana uprave Triglava, Zdravstvene zavarovalnice Danijela Starmana in Gregorja Strmčnika, proti slednjemu pa so vložili tudi kazensko ovadbo.

vesna.vukovic@dnevnik.si, suzana.rankov@dnevnik.si