Kolenc je v izvedenskem mnenju ovrgel prav vse argumente NLB, ki ugovarja vodenju prisilne poravnave Zvona Ena, pri svojih trditvah pa je vztrajal tudi na včerajšnji glavni obravnavi pred okrožno sodnico Nevenko Đebi. Po njegovem mnenju okoliščina, da največja upnica NLB in Abanka Vipa nista pripravljeni reprogramirati posojil, ne onemogoča uspešne sanacije, ker holding v prvem letu tega postopka načrtuje prejemke od odprodaje naložb, vredne 83 milijonov evrov.

Na sanacijo naj ne bi imel negativnega vpliva niti čez 20 milijonov evrov vreden zaseg delnic s strani NKBM. Izvedenec je namreč zatrdil, da je videl strogo zaupni (nepodpisani) osnutek sporazuma med banko in holdingom, po katerem naj bi se zaplenjene delnice znova prodale, in sicer po višjih cenah, tako da dolžnik s tem ne bi utrpel nobenih finančnih izgub. Tudi dejstvo, da je bil Zvon Ena razlaščen v družbi T2, je za Kolenca le "gospodarski spor", decembrski stečaj Zvona Dva, zaradi katerega bo moral Zvon Ena poplačati dodatnih 44 milijonov evrov obveznosti, pa prav tako zanj ne pomeni bistvene okoliščine, zaradi katere bi moral spremeniti svoje izvedensko mnenje, ki ga je spisal konec oktobra 2011.

Pooblaščenec NLB Ramon Setnikar je podvomil o nepristranskosti izvedenca in je sodnici Đebijevi predložil mnenje treh izvedencev, Milene Kosi, Đorđa Mihajloviča in Karen Lušnic, iz katerega izhajajo povsem nasprotni sklepi. Omenjeni strokovnjaki namreč pritrjujejo trditvi banke, da ni 50-odstotne verjetnosti, po kateri bi Zvon Ena po izvedbi predlaganega načrta finančnega prestrukturiranja lahko postal kratkoročno in dolgoročno plačilno sposoben.

Đebijeva je na včerajšnji obravnavi uvodoma pojasnila, da je iz NKBM prejela dopis, da nimajo sklenjenega sporazuma z Zvonom Ena, na katerega se je skliceval Kolenc. Prebrala je tudi poročilo prisilne upraviteljice Breznikove, ki pravi, da Zvon Ena ni udejanjil niti enega ukrepa, ki ga je obljubil v svojem načrtu. Holding je negativno posloval prav vsak mesec, odkar je bil vložen predlog prisilne poravnave. Leto 2011 pa je sklenil z 2,5 milijona evrov izgube. Po njenih ocenah je nerealno pričakovati, da bi družba začela poslovati z dobičkom. Holding je pravzaprav trajno nelikviden, ker mu ni uspelo skleniti dogovora o reprogramiranju bančnih posojil.

Za mnogo bolj optimistične novice pa je poskrbel Bojan Pečenko, pooblaščenec Zvona Ena. Sodišču je namreč vložil kopijo dogovora z avstrijskim svetovalnim podjetjem MCS in nemškim investicijskim skladom TAP 09. Ta sklad naj bi bil pripravljen vstopiti v lastništvo Zvona Ena, ki ima več kot 463 milijonov evrov obveznosti, in poplačati najmanj 40 odstotkov tega zneska. Setnikar ni verjel v resničnost teh napovedi, saj potencialni vlagatelj, ki se ga je pred meseci omenjalo tudi pri reševanju padlega škofijskega podjetja Gospodarstvo Rast, ni vplačal nobenega jamstva, s katerim bi dokazal resnost svoje ponudbe.

Pooblaščenec banke je zatem sodišču predlagal postavitev nove izvedenke Silvane Jagodic, čemur pa je sodnica Đebijeva nasprotovala in je končala postopek. Kakšen sklep bo izdala, včeraj ni želela razkriti. Poudarila pa je, da bo zaradi zahtevnosti primera potrebovala veliko časa za premislek, in ji zato sklepa ne bo uspelo sprejeti v roku osmih dni, kakor terja zakonodaja.

tomaz.klipsteter@dnevnik.si