"Gre za poskus unovčenja menic iz navideznega pravnega posla oziroma tristranske simulacije, s katero je Gorenjska banka posodila denar podjetju Merfin," so nam pojasnili v Hidrii pod vodstvom Edvarda Svetlika ter dodali, da so zoper sklep o menični izvršbi že vložili ugovor.

Kot smo razkrili v Dnevniku, je sredi oktobra 2008 H&R pri Gorenjski banki najel posojilo v višini 10 milijonov evrov in nato ta sredstva posodil naprej družbi Merfin Merkurjevih menedžerjev, ki pa posojila nikoli ni vrnila. Čeprav je Merfin končal v stečaju, družba H&R danih posojil ni slabila, saj poskuša po sodni poti dokazati, da sta tako pogodba z Merfinom kot tudi pogodba z Gorenjsko banko nični.

Za zdaj razpleta sodnega spora ni mogoče napovedati, če H&R ne bi uspelo dokazati, da je šlo zgolj za navidezne posle, pa bi to utegnilo resno poslabšati finančni položaj družbe. Če bi moral H&R slabiti posojila do Merfina, bi namreč ustvaril kar okoli devet milijonov evrov izgube, kapital bi se znižal na vsega nekaj milijonov evrov, družbi pa bi ostalo za okoli 23 milijonov evrov posojil. Slabitev posojil Merfinu bi H&R onemogočilo tudi izplačilo dividend. Samo lani je namreč H&R svojim lastnikom izplačal skoraj milijon evrov dividend, čeprav je z dobičkom nazadnje posloval leta 2003.

matjaz.polanic@dnevnik.si