Po Dnevniku dostopnih podatkih je Delamarisova dejavnost, ki jo je Vegrad prenesel na novoustanovljeno podjetje Delamaris, d.o.o., v zgolj nekaj mesecih zamenjala več lastnikov. Potem ko jo je Delamaris, d.d., oktobra 2008 za 2,4 milijona evrov prodal do tedaj neznanemu podjetju OTC Invest v lasti Kranjske investicijske družbe (KID) Jožeta Anderliča, je že v slabem letu dni dosegla krepko višjo ceno. Sredi leta 2009 so namreč delnice OTC Investa, lastnika Delamarisa, d.o.o., pristale v rokah Pivke Perutninarstva, zadnjega člena v verigi preprodaj, ki je zanje plačal 4,5 milijona evrov. Pri tem je po javno dostopnih podatkih največji del razlike v ceni končal na računu neznanega prinosnika.

Vegradov Delamaris poceni prodal dejavnost

Za razumevanje še ene zgodbe, v kateri obstajajo indici o oškodovanju Skupine Vegrad, velja opozoriti na dva podatka. Prvič, da je Vegradov Delamaris, d.d., svojo dejavnost prodal po precej nižji ceni, kot so njegovi kasnejši lastniki zanjo iztržili od Pivke Perutninarstva. Po naših podatkih so v Delamarisu, d.d., pred prodajo sicer naročili cenitev, ki je vrednost premoženja za oddelitev postavila pri 4,2 milijona evrov. Toda cenilec je od omenjene vsote iz neznanega razloga poleg rezervacij za odpravnine ob upokojitvi odštel še za skoraj 1,5 milijona evrov državnih subvencij. Vegradov Delamaris, d.d., kasneje preimenovan v Vedelo, je tako Delamaris, d.o.o., uradno prodal za 2,4 milijona evrov. Za zdaj brez odgovora ostaja vprašanje, zakaj Vegrad Delamarisa, d.o.o., ni raje neposredno prodal strateškemu lastniku. A neznank je še več. Tako še vedno ni jasno, ali je Delamaris, d.d., od Delamarisa, d.o.o., kasneje res prejel še 800.000 evrov, kot trdi Matej Košič, desna roka Hilde Tovšak in nekdanji predsednik uprave Delamarisa, d.d. Tega podatka namreč v kupoprodajni pogodbi ni mogoče zaslediti.

In drugič, da so si kupci in prodajalci iz kroga Mira Senice Delamaris, d.o.o., preprodajali prek podjetja OTC Invest, ki se je kasneje preimenovalo v Amanito.

Skupna zgodba Senice in Pernata: Rdeči križ

Pojdimo torej na začetek. OTC Invest je leta 2006 ustanovila istoimenska družba iz Liechtensteina. Tako kot številna tamkajšnja podjetja, ki so med letoma 2005 in 2007 v nepremičninskih poslih na območju Ljubljane zaslužila milijone na račun Vegrada in Skupine Hypo Alpe Adria Bank, je bil tudi v OTC Invest uradni skrbnik odvetnik Gerold Hoop. Za prvo direktorico je imenoval Blanko Muster, zastopnico več podjetij, ki so bila ali so še v lasti Mira Senice, in nekdanjo direktorico družbe Bužekijan, ki ji je Vegrad za posredništvo pri nakupu Delamarisa nakazal 1,35 milijona evrov provizije.

Povezav med odvetnikom in OTC Invest je še kar nekaj. Podjetje je tako septembra 2008, dobra dva meseca pred Vegradovo prodajo Delamarisa, d.o.o., dobilo novega lastnika. Iz Liechtensteina je za 8763 evrov romalo v roke Aleksandra Pernata, solastnika podjetja Palakea, ki trguje s farmacevtskimi izdelki. Kot je razvidno iz listin, je Gerold Hoop za sklenitev tega pooblastil Odvetniško pisarno Senica. Skupna zgodba Pernata in Senice (oba prihajata iz Dravograda) je Rdeči križ, ki je po ugotovitvah računskega sodišča leta 1999 obema odobril kratkoročni posojili v višini 2,1 oziroma 10 milijonov nekdanjih tolarjev. Ob tem velja spomniti, da je bil Senica, ki je že pred leti zatrdil, da je posojilo vrnil, v tem obdobju tudi odvetnik oziroma pravni zastopnik Rdečega križa v več zadevah.

Od Anderličev do Jasne Mihelj Coustaury

Tu se zgodba šele dobro začne. Pernat, prvi v verigi vmesnih lastnikov OTC Investa, je tega že dva meseca kasneje, 21. novembra 2008, za 8763 evrov prodal KID, OTC Invest pa je le šest dni kasneje s posojilom v višini 2,4 milijona evrov kupil Delamaris, d.o.o. Tik pred koncem leta 2008 je uradni lastnik OTC Invest postal Uroš Anderlič, sin Jožeta Anderliča, ki je podjetje spet kupil za 8763 evrov, čeprav je to v tem času že postalo lastnik dejavnosti za predelavo rib, ocenjene na več kot štiri milijone evrov. Družino Anderlič je mogoče zaslediti tudi med nekdanjimi lastniki Bužekijana.

V začetku leta 2009 je nato Uroš Anderlič OTC Invest za 63.000 evrov prodal Jasni Mihelj Coustaury, donedavni lastnici dela nekdanjih Delamarisovih zemljišč v Izoli. Ta so danes v lasti nekdanjega direktorja Delamarisa Vojka Maverja, ki je Vegradu prodal delež v Delamarisu. Mihelj-Coustauryjeva, sicer soproga Juliena Coustauryja, nekdanjega direktorja Vege, kjer je pravni oddelek vodila Katarina Kresal, življenjska sopotnica Mira Senice in nekdanja notranja ministrica, je podjetje preimenovala v Amanita in ga preoblikovala v delniško družbo, katere delnice so se glasile na prinosnika. Slednji je delnice za 4,5 milijona prodal Pivki Perutninarstvu.

Je Senica pomagal Maverju, da je ta lahko Bužekijanu?

Za odgovor na vprašanje, kdo je ali so skrivnostneži, ki jim je krog Mira Senice omogočil lep zaslužek s preprodajo Delamarisove dejavnosti, je morda ključen podatek, da je na pogovorih o njeni prodaji po naših informacijah sodeloval tudi Vojko Maver. Kaj naj bi tam počel, nam včeraj pri njem ni uspelo preveriti. A poudariti velja, da je bil prav Maver eden od nekdanjih lastnikov "starega" Delamarisa, ki ga je Vegrad po relativno ugodni ceni (13,5 milijona evrov) kupil leta 2007 in nato razkosal. Če je Maver s kasnejšo prodajo Delamarisove dejavnosti prodajalcem pomagal kompenzirati manjši izkupiček pri prodaji "starega" Delamarisa, je tega morebiti prodal ceneje tudi zato, da je lahko podjetje Bužekijan Vegradu izstavilo račun za provizijo.

primoz.cirman@dnevnik.si sebastjan.morozov@dnevnik.si