V zadnjih tednih smo tako v uredništvu Dnevnika pridobili nove podatke o več podjetjih, ki si preprodajajo terjatve do fizičnih oseb iz Slovenije in zasegajo njihovo imetje. Gre za podjetja brez premoženja in poslovnih prostorov, njihovi uradni zastopniki pa so državljani Bolgarije, Makedonije ali ZDA. Ti podjetje ustanovijo na fiktivnem naslovu, to pa kasneje "ugasne" po tem, ko ga začnejo preiskovati kriminalisti ali prejme zahtevek za izvršbo, in terjatev do dolžnikov prenese na novo podjetje.

Med žrtvami domnevnih oderuhov tudi 88-letnica

Edini vir prihodka omenjenih podjetij so tako mesečni obroki posojil, ki jih na njihove račune bolj ali manj prostovoljno nakazujejo dolžniki. Obresti teh posojil za nekajkrat presegajo glavnice, v več primerih pa se je izkazalo, da v resnici ne gre za posojilne, ampak lizinške ali celo prodajne pogodbe, s katerimi so posojilojemalci na slamnata podjetja nevede prenesli tudi svoje nepremičnine.

To se je pred osmimi leti zgodilo danes 88-letni Ljudmili Jereb, ki je julija 2002 pri podjetju Goldena najela posojilo v višini pet milijonov nekdanjih tolarjev. Čeprav je gospa Jereb glavnico posojila odplačala že leto dni pred dogovorjenim rokom, natančneje avgusta 2003, so njeni sosedje le mesec dni prej v nabiralnike dobili dopis, da naj bi se izmikala plačilu dolgov, za kakršne koli dodatne informacije pa jim ponudili celo denarno nagrado.

Denar nakazuje v prazno

Težave gospe Jereb so se s tem šele dobro začele. Kociper in Romanić, oba nekoč tudi predsednika študentskega kluba, sta namreč od nje zahtevala, naj plača še obresti v višini skoraj dvanajst milijonov nekdanjih tolarjev. Te je morala nakazovati slamnatemu podjetju Slonček, novemu lastniku terjatve. Po domnevnih novih grožnjah je konec leta 2003 sklenila najemno pogodbo z lizinško opcijo, s katero naj bi poplačala obresti, za kar je zastavila svojo hišo. Toda iz same pogodbe je razvidno, da je gospa Jereb, ki je takrat dopolnila 80 let, nepremičnino nevede prodala, nazaj v lastništvo pa jo lahko dobi, če bo "kupcu" v 180 mesecih po podpisu nakazala 30 milijonov nekdanjih tolarjev (120.000 evrov). Gospe Jereb, ki prejema slabih 600 evrov pokojnine, tako razna slamnata podjetja, ki si prodajajo njeno terjatev, že osem let vsak mesec odtegujejo 356 evrov, s katerimi dejansko ne plačuje obresti, ampak - vsaj po pogodbi - najemnino za hišo, v kateri živi. "S sinom živiva v nemogočih razmerah, saj si ne moreva privoščiti niti ogrevanja," pove Ljudmila Jereb.

A po dokumentaciji, ki smo jo videli, obstaja več razlogov za sum, da gospa Jereb že vsaj pet let denar nakazuje v "prazno", torej na račune podjetij, ki nimajo zveze z lastništvom njene hiše. Podjetje Slonček, ki mu je nakazovala denar, se namreč kot lastnik nikoli ni vpisalo v zemljiško knjigo, ampak jo je očitno že konec leta 2004 prodalo podjetju Eurocomp, ki je lastništvo vpisalo marca 2006. Če torej povzamemo, Ljudmila Jereb že več kot pet let plačuje visoke mesečne obroke za lizinško opcijo hiše, ki je tudi po tem, ko bo poplačala 120.000 evrov obresti posojila iz leta 2002, ne bo mogla dobiti nazaj v last. Ta bo zelo verjetno pristala v lasti ene od bank. Danes izbrisano podjetje Eurocomp, ki je bilo do leta 2006 v lasti Celjana Urbana Majcna (ta ga je kupil od celjskega nepremičninarja Aleksandra Jančarja), kasneje pa ga je zastopal ameriški državljan Godoy Josue Elias, je namreč že pred petimi leti hišo zastavilo za dve hipoteki v skupni višini 1,4 milijona evrov pri NKBM in Banki Koper, postopek izvršbe pa je začela tudi država.

Fiktivni naslovi, tuji zastopniki

Komu je torej Ljudmila Jereb kot žrtev domnevne goljufije pol desetletja plačevala 356 evrov na mesec? Po dostopnih podatkih je Eurocomp že leta 2007 terjatev prodal podjetju Peresnik, ki je bilo registrirano na fiktivnem naslovu na Dunajski cesti v Ljubljani, njegov uradni lastnik pa je bil do letos Američan Roberto Bulmaro Alvarez. Že leta 2008 sedeža podjetja, ki je leto kasneje ustvarilo 24.508 evrov prihodkov, ni uspelo najti celo ljubljanskim kriminalistom, ki so ga nameravali obiskati v okviru preiskave suma goljufije. Letos pa je gospa Jereb skupaj z večjim številom dolžnikov prejela obvestilo, da je Peresnik terjatev prodal podjetju Gavel. To je še pred časom delovalo v Vojniku pri Celju, na (nekdanjem) naslovu nekdanjega tajnika študentskega kluba Dejana Špegliča, od letos pa je registrirano na novem, zelo verjetno fiktivnem naslovu v Ljubljani, njegov uradni lastnik pa je bolgarski državljan Iliya Dimanovski. Pri tem velja še enkrat poudariti, da tako Peresnik kot Gavel nimata nobenih lastniških upravičenj do hiše Ljudmile Jereb.

Podobne zgodbe nam je v zadnjih mesecih razkrilo več dolžnikov, ki so posojila najemali pred desetletjem, slamnata podjetja pa jim še danes trgajo obroke za plačevan je obresti. Eden od njih, ki je glavnico prav tako že večkrat preplačal, nam je tako pojasnil, da je podpisal pogodbo o najemu pet milijonov tolarjev posojila, čeprav je dejansko prejel pol milijona tolarjev manj. Posojilodajalci so mu razložili, da gre za stroške, ki so nastali pri sklenitvi pogodbe.

primoz.cirman@dnevnik.si