To informacijo je za Dnevnik v petek potrdil direktor Konstruktorja VGR Samo Majcenovič. Kot smo izvedeli, gre za pogodbe, povezane s štirisobnim stanovanjem v mariborski četrti Koroška vrata, ki ga je Kovačič novembra 2007 za 300.000 evrov prodal podjetju Prava pot. To si je denar za nakup izposodilo pri Konstruktorju VGR, pomembnemu komitentu NKBM, ki pa od posla dejansko ni imel ekonomske koristi. Namesto denarja je namreč Konstruktor VGR terjatev do Prave poti konec leta 2009 poravnal prek nakupa petinskega deleža v ptujskem gradbenem podjetju VG Storitve, ki je od letos v stečaju.

Kovačič stanovanje prodal za 300.000 evrov...

V zgodbi velja opozoriti na nekatere podrobnosti. Najprej na relativno visoko ceno, ki jo je Kovačiču uspelo iztržiti za nepremičnino. 118 kvadratnih metrov veliko stanovanje je skupaj s teraso in 22 kvadratnih metrov velikim zimskim vrtom prodal za 280.000 evrov, še dodatnih 20.000 evrov pa je dobil za stanovanjsko opremo: kuhinjo z aparati, knjižno polico, sedežno garnituro in opremo kopalnice. Če torej končno ceno stanovanja delimo s seštevkom kvadrature površine (skupaj s kletjo), ugotovimo, da je Kovačič za kvadratni meter iztržil 1611 evrov. To je po podatkih Gursa 330 evrov več od uradne povprečne cene stanovanj v Mariboru v letu 2007 (1270 evrov na kvadratni meter, po tej ceni bi Kovačič za stanovanje dobil "le" 236.500 evrov, torej 63.500 evrov manj) in 150 evrov na več od povprečne oglaševane cene za štirisobna stanovanja v Mariboru v decembru 2007 (1461 evrov).

Kovačič nam je pojasnil, da je bila cena "nadstandardno opremljenega" stanovanja "skladna z razmerami na trgu, predvsem pa z mojimi pričakovanji". "V letu 2007 so se maksimalno dosežene cene primerljivih štirisobnih stanovanj gibale v višini 2100 evrov za kvadratni meter," je dodal.

… kupec pa je zanj dobil 220.000 evrov

A dejstvo, da je sklenil zanj zelo donosen posel, dokazuje podatek o ceni, ki so jo za isto stanovanje ob kasnejši prodaji iztržili v podjetju Prava pot. Po naših podatkih, ki jih je potrdil tudi Majcenovič, je stanovanje, za katerega je Kovačič dobil 300.000 evrov, konec leta 2009, torej dve leti kasneje, kupilo podjetje Pronet in zanj plačalo "le" 220.000 evrov. Tolikšnega padca cene v dveh letih zagotovo ni mogoče razložiti z dogajanji na nepremičninskem trgu. Ravno nasprotno, po podatkih portala Slonep.net so se cene štirisobnih stanovanj v Mariboru na letni ravni v letu 2009 celo zvišale in to za 3,6 odstotka. Novi lastnik je za kvadratni meter stanovanja tako plačal 1182 evrov, kar je skoraj 500 evrov manj od povprečne oglaševane cene za štirisobna stanovanja v Mariboru iz decembra 2009.

Zakaj bi torej podjetje Prava pot, ki v letu 2007 ni imelo prihodkov, najelo posojilo za nakup stanovanja, in ga dve leti kasneje prodalo za 80.000 evrov ceneje? Odgovor na to vprašanje smo neuspešno iskali pri Miroslavu Zavcu, uradnem lastniku in zastopniku Prave poti, ki je registrirana za poslovno svetovanje. Vse, kar nam je povedal v kratkem telefonskem pogovoru je, da ni  več lastnik stanovanja in da ga ni prodal Konstruktorju.

Uradni kupec le krinka?

Da bi lahko bila Prava pot v resnici le "obvod" v poslu s prodajo stanovanja, bi lahko dokazovala eno stran dolga pogodba o kratkoročnem posojilu, ki jo je Zavec na dan nakupa Kovačičevega stanovanja (14. novembra 2007) sklenil s Pinterjem. Z njo je Konstruktor VGR podjetju odobril 300.000 evrov posojila, pri čemer je Prava pot posojilo zavarovala le z menicami, ne pa tudi z nekaterimi nepremičninami v njeni lasti. Da je šlo za visoko tvegano posojilo, dokazuje podatek, da je Prava pot rok vračila (november 2008) zamudila za več kot leto dni in da dolga ni poravnala z denarjem, ampak s preknjižbo lastniškega deleža v podjetju VG Storitve, ki je šlo kmalu zatem v stečaj.

Prav omenjena preknjižba zbuja dodatni dvom v ekonomsko korist samega posla za Konstruktor VGR. Mariborski gradbinec, ki že več mesecev zaposlenim z velikimi zamudami izplačuje zaostale plače in prispevke, podizvajalcem in dobaviteljem pa je že lani na ravni skupine dolgoval skoraj 38 milijonov evrov, je namreč za delež VG Storitev, ki ga je marca letos ovrednotil na nič evrov, konec leta 2009 uradno odštel kar tako 521.600 evrov, od tega 338.000 evrov s pobotom že omenjenega stanovanjskega posojila. Pri tem velja opozoriti, da je Skupina Konstruktor lastništvo že pred tem poslom obvladovala družbo VG Storitve (nekoč znano pod imenom Konstruktor storitve).

Kovačič zanika, da gre za dogovor s Pinterjem

Na visoko stopnjo zaupanja med akterji v poslu kaže tudi podatek, da kupca stanovanja očitno ni motilo, da Kovačič svojega lastništva ni vpisal v zemljiško knjigo. Tega ni storil, čeprav je bil "polnopravni" lastnik stanovanja že od leta 2004, ko je Zavarovalnici Maribor, sicer družbi v lasti NKBM, kjer je bil Kovačič takrat na položaju člana uprave, predčasno poplačal preostale obroke lizinga (v znesku 87.000 evrov). "Stanovanje je bilo ves čas plačevanja lizinga v lasti lizingodajalca, toliko let nazaj pa je bilo področje vpisa etažne lastnine v zemljiško knjigo žal bolj neurejeno, kot je danes," odgovarja Kovačič, ki je bil sicer po dostopnih podatkih več let stalno prijavljen na naslovu stanovanja v Smetanovi ulici, kar je razvidno tudi iz sodnega registra.

Kot nam je v petek dejal Majcenovič, v Konstruktorju VGR sumijo, da "je šlo za predhodni dogovor med Kovačičem in Pinterjem in da je razliko med nakupno in prodajno ceno stanovanja dejansko pokril Konstruktor VGR". Zakaj bi mariborski gradbinec prvemu možu NKBM sofinanciral prodajo stanovanja, Majcenovič ni pojasnil, opozoriti pa velja, da je bila prav mariborska banka eden največjih financerjev Konstruktorja VGR v času njegovega poslovnega razcveta (več o tem v okvirju). Po dostopnih podatkih je NKBM s skupaj 23 milijoni evrov (ločitvenih) terjatev druga največja bančna upnica Konstruktorja VGR in Konstruktorja Invest.

Matjaž Kovačič je v petek "očitke, ki jih razume kot osebni napad nanj in na ugled institucije, ki jo vodi," najodločneje zavrnil. Napovedal je še, da "bo sprožil vse pravne postopke, s katerimi bo preprečil nadaljnje blatenje ugleda ter s tem neupravičen poseg v zasebne družinske odločitve, kot je bila odločitev o nakupu in kasnejši prodaji družinskega stanovanja". "Ta v ničemer ni povezana z mojo funkcijo predsednika uprave druge največje slovenske banke, kot tudi ne s kakršnimi koli poslovnimi razmerji s komitenti banke," je še dodal Kovačič.

primoz.cirman@dnevnik.si