Elan je omenjeni kadrovski agenciji za posredovanje delovne sile v devetih mesecih minulega leta plačal dobrih 956.000 evrov, v prvih šestih mesecih letošnjega leta pa še skoraj 628.000 evrov. Ker je A.S.O. v minulem letu skupno ustvaril 998.000 evrov prihodkov, to pomeni, da je lani skoraj 96-odstotkov vseh prihodkov pridelal na račun Elana.

A.S.O. prve delavce v Elan pošiljal na črno

Iz našega dodatnega preverjanja izhaja tudi razlog za domnevo, da se je A.S.O. začel z dejavnostjo posredovanja delavcev ukvarjati šele po tem, ko so interes za to izkazali v Elanu. Tako je prve delavce A.S.O. v Elan napotil lani aprila. Toda v času, ko so v Elanu začeli delati prvi delavci A.S.O., to podjetje sploh še ni bilo vpisano pri ministrstvu za delo v register fizičnih in pravnih oseb, ki se lahko ukvarjajo s posredovanjem zaposlenih za druga podjetja. Kot so nam pojasnili na ministrstvu za delo, je bil namreč Olja Ašanin, ki je lastnik A.S.O., v njihov register vpisan šele 20. julija lani. Povzeto: ko je A.S.O. napotila prve delavce v Elan, to podjetje sploh še ni izpolnjevalo zakonskih pogojev za posredovanje delovne sile.

Širši javnosti je A.S.O. postal znan, ko so pred dnevi mediji ugotovili, da naj bi prek tega podjetja Robert Ferko prejel nagrado za delo v minulem letu v višini 80.000 evrov, skupaj z davkom na dodano vrednost pa ta znesek znaša skoraj sto tisoč evrov. Ferko se je nagradi sicer odpovedal in zatrdil, da je bil račun s strani A.S.O napačno izdan, da je stanje sanirano in da Elanu ni nastala nikakršna škoda. Toda pri tem velja opozoriti, da so v Elanu stanje sanirali šele po tem, ko so upravo na napako opozorili člani nadzornega sveta, ki so sicer pred dnevi odstopili.

Elan pod Ferkom močno povečal najemanje delavcev

Konec leta 2008, torej preden je v začetku leta 2009 Ferko zasedel položaj predsednika uprave Elana, je imela družba prek kadrovskih agencij zaposlenih 10 delavcev. V letošnjem juniju je njihovo število znašalo 125. Medtem ko je imel Elan konec leta 2008 redno zaposlenih 659 delavcev, jih je konec letošnjega junija zaposloval 507. Skupina Elan pa je konec leta 2008 zaposlovala 1044 delavcev, konec junija 2010 pa 759. Če je pred prihodom Ferka Elan sodeloval s kadrovskimi agencijami Manpower, Adecco in Daran, danes zaposluje agencijske delavce le še prek Darana in A.S.O.

Prav tako je po Ferkovem prihodu število delovnih ur, ki so jih v Elanu opravili agencijski delavci, začelo eksponentno naraščati. V Elanu so nam namreč pojasnili, da je bilo leta 2009 prek agencij opravljenih 17.264 ur, v letu 2010 138.249, v prvih šestih mesecih letošnjega leta pa 137.787 delovnih ur. "Zaposlovanje delavcev prek agencij je stalna praksa v Elanu, ki ima izrazito sezonsko proizvodnjo. Proizvodnja smuči je v poletnih mesecih na vrhuncu in takrat je potreba po delavcih največja. Pri proizvodnji plovil je dinamika prav tako močnejša v prvi polovici leta," so razložili v Elanu. Dodali so, da so z najemom agencijskih delavcev precej prihranili, in sicer upoštevajoč vse stroške 10 odstotkov pri delovni uri.

Elan: Pri izbiri agencije smo prejeli štiri ponudbe

Po pojasnilih Elana je A.S.O. od vsega zneska, ki je bil v letu 2010 nakazan za agencijske delavce, skupno prejel 69 odstotkov nakazila. Izračun pokaže, da bi bil ob upoštevanju vsega leta (prvi delavci so bili v A.S.O. napoteni konec lanskega aprila) ta delež še višji. Za primerjavo: podjetje Daran, ki je z Elanom sodelovalo že pred prihodom Ferka, je od Elana v letu 2009 prejelo 175.519 evrov, lani 428.366 evrov, v prvih šestih mesecih letošnjega leta pa 345.432 evrov.

V Elanu zatrjujejo, da so kadrovsko agencijo A.S.O. izbrali na podlagi pregleda štirih ponudb, ki so jih prejeli od agencij za posredovanje delovne sile. "Poleg Darana, ki je že bilo prisotno v podjetju, smo poiskali konkurenčne agencije. Ponudbe smo prejeli od družb A.S.O, Virga in Imeroski," so razložili v Elanu. Dodali so, da sta bili na podlagi primerjave z urnimi postavkami na delovnih mestih, ki veljajo v Elanu, na koncu izbrani tisti dve agenciji, ki sta imeli na voljo zadostno število delavcev in sta jih lahko zagotovili v zelo kratkem času. To sta bili Daran in A.S.O.

Konkurenti, ki to niso bili?

A iz registra slovenskih podjetij je razvidno, da je bilo podjetje Virga ustanovljeno leta 2008, sredi leta 2009 pa je spremenilo ime v Gradbeništvo Virga. Lastnik tega podjetja ima v lasti tudi podjetje Virga Agencija, posredovanje delovne sile. Toda to podjetje je bilo ustanovljeno šele marca letos, in sicer z imenom Ventosa, nekaj dni kasneje pa se je preoblikovalo v obstoječe ime. Pri podjetju Imeroski, od katerega so, kot zatrjujejo v Elanu, tudi prejeli ponudbo, pa je v sodnem registru mogoče opaziti, da je njegova osnovna dejavnost gradbeništvo, v aktu o ustanovitvi podjetja pa nima registrirane dejavnosti za posredovanje delovne sile. Podjetje s podobnim imenom je Imeroski gradnje in se tako kot Imeroski ukvarja z gradbeništvom. Tudi to podjetje ni registrirano za posredovanje začasne delovne sile.

Iz akta o ustanovitvi A.S.O. pa je razvidno, da je to podjetje dejavnost posredovanje začasne delovne sile, druga oskrba s človeškimi viri in dejavnost pri iskanju zaposlitve registriralo šele konec lanskega maja. Takrat je lastnik A.S.O. Olja Ašanin spremenil ustanovitveni akt (mimogrede v letu 2008, ko je Ašanin kupil to podjetje in mu spremenil ime, je bil po naših informacijah star 20 let). Iz tega gre sklepati, da je Ašanina k spremembi dejavnosti podjetja spodbudila ravno pogodba, ki jo je z Elanom sklenil dva meseca pred tem.

Sicer pa se bodo danes sestali člani nadzornega sveta Elana v odstopu. Sejo je sklical podpredsednik nadzornega sveta Tomaž Berločnik, sicer predsednik Petrolove uprave. Potem ko je Stojan Nikolić na zadnji seji odstopil tudi kot predsednik nadzornega sveta, ima do imenovanja novih nadzornikov namreč Berločnik predsedniško funkcijo.

sebastjan.morozov@dnevnik.si