Finančni podatki o lanskoletnem poslovanju, objavljeni na portalu Gvin, kažejo, da je Gradis Ljubljana leto 2010 končal z nekaj več kot 680.000 evri čiste izgube, medtem ko je osnovni kapital podjetja znašal nekaj več kot 800.000 evrov. Izguba je tako presegla polovico osnovnega kapitala, prenesenega dobička, s katerim bi lahko pokrili izgubo, pa Gradis Ljubljana, ki ga vodi Bojan Bajec, nima. Ta je sicer še leto prej znašal 1,78 milijona evrov, konec lanskega leta pa se je spustil na ničlo, prav tako podjetje nima rezerv.

Tudi lanskoletna izguba Gradbinca Gip, ki ga vodi Darko Vidaković, je presegla osnovni kapital, saj je ta ob nekaj manj kot 830.000 evrih izgube znašal le dobrih 12.000 evrov. A Gradbinec Gip ima na razpolago še vedno nekaj več kot 870.000 evrov prenesenega dobička, s katerim bi lahko pokril izgubo. Po insolvenčni zakonodaji velja, da je družba dolgoročno plačilno nesposobna, če izguba doseže polovico osnovnega kapitala in te izgube ni mogoče pokriti v breme prenesenih dobičkov ali rezerv.

V Primorju, ki ga kot predsednik upravnega odbora vodi Dušan Črnigoj, so nam zatrdili, da v nobeni od navedenih družb ne potekajo "nikakršne aktivnosti, vezane na stečaj oziroma prisilno poravnavo". Ob tem so pojasnili, da družbi ne izpolnjujeta pogojev za insolventnost, in sicer, da bi zapadle obveznosti na dan 31. december 2010, starejše od 60 dni, presegale 20 odstotkov vseh obveznosti. V Primorju tako pojasnjujejo problem trajnejše nelikvidnosti podjetja, ki je eden od dveh razlogov za insolventnost podjetja, medtem ko drugega razloga, to je zgoraj pojasnjene dolgoročne plačilne nesposobnosti, ne problematizirajo.

V naše uredništvo je medtem prišel podatek, da naj bi Primorje iz skladišča v Ljubljani že odpeljalo opremo, kot so opaži in orodje, a na Primorju pojasnjujejo, da je vsa oprema last ajdovske družbe. "V skladišče v Postojni je bil iz skladišča v Ljubljani prestavljen opažni in drugi material, in sicer zaradi racionalizacije proizvodnih procesov ter zaradi pomanjkanja prostora v Ljubljani," so nam selitev opreme potrdili v Primorju in dodali še: "Podjetji se prilagajata novonastalim gospodarskim razmeram ter iščeta notranje rezerve. Nastopata na razpisih, iščeta nove projekte in pričakujemo, da bosta na svojih področjih pridobili dovolj dela."

katja.svensek@dnevnik.si