Glavnino premoženja stečajne mase v višini 79 milijonov evrov predstavljajo zaloge in nedokončana proizvodnja. To premoženje vključuje stanovanja in poslovne prostore v Celovških dvorih. Del stečajne mase pa je tudi za 12,6 milijona evrov finančnih naložb. Ker finančne naložbe predstavljajo odobrena posojila Vegradu, d.d., in njegovim hčerinskim podjetjem, od katerih jih je večina tudi končala v stečaju, bo stečajna masa za velik delež finančnih naložb verjetno nižja.

Od vseh prijavljenih terjatev so jih veliko večino, in sicer v višini 113,7 milijona evrov, prijavili ločitveni upniki. Med njimi je NLB prijavila za 107,8 milijona terjatev, ki jih je Klenovšek v celoti priznal. Po drugi strani je ločitvenim upnikom prerekal za 5,5 milijona evrov terjatev. Ker so Celovške dvore gradili delavci, ki so bili večinoma zaposleni v Vegradu, d.d., je imel Vegrad AM le nekaj zaposlenih. Posledično to pomeni, da imajo prednostni upniki, med katere se uvrščajo zaposleni, le za okoli 10.000 evrov terjatev. V stečajno maso so navadni upniki, za poplačilo katerih ne bo ostalo nobenega premoženja, prijavili za 12 milijonov evrov terjatev. Od teh terjatev jih je stečajni upravitelj prerekal za 9,7 milijona evrov. Od celotnega zneska vseh terjatev, do katerih se je opredelil Klenovšek, pogojne terjatve predstavljajo 3,9 milijona evrov. Te terjatve so bile prerekane v višini 2,4 milijona evrov.

Do nekaterih terjatev pa se bo Klenovšek opredelil naknadno. Med temi je na primer terjatev Vegrada, d.d., ki znaša čez sto milijonov evrov. Ta terjatev izhaja iz poroštva, ki ga je Vegrad, d.d., dal pri najemu posojila Vegradu AM.

Na vprašanje, ali v stečajnem postopku Vegrada AM načrtuje vložitev izpodbojnih tožb, Klenovšek odgovarja, da se bo to verjetno zgodilo. "Ko bom preučil vso obsežno dokumentacijo, bodo znane podrobnosti," dodaja.

sebastjan.morozov@dnevnik.si