Tarča obsežne akcije, ki se je odvijala od jutra pa vse do večera, ni bil zgolj Mirko Tuš, ki naj bi mu očitali dajanje podkupnine ob dodelitvi brezplačnih radijskih frekvenc njegovemu Tušmobilu, ampak tudi drugi domnevno sporni posli. Preiskava je obsegala tudi vrsto podjetij, ki so z Agencijo za pošto in elektronske komunikacije (Apek) v obdobju, ko jo je vodil Tomaž Simonič, sklepala različne (svetovalne) pogodbe.

Spomnimo, da so kriminalisti regulatorja trga telekomunikacij obiskali že pred skoraj dvema letoma, aprila 2009, ko naj bi se tako kot včeraj osredotočili na svetovalne pogodbe, katerih skupna vrednost je segala do skoraj milijona evrov, Simonič pa jih je sklepal predvsem s prijateljskimi podjetji. Na podlagi omenjene preiskave naj bi kriminalisti že vložili 12 kazenskih ovadb, od tega zoper 11 fizičnih oseb in eno pravno osebo. Med njimi je tudi Simonič, ki pa je bil včeraj na službe ni poti v Makedoniji.

Medtem ko so bile oči javnosti uprte v podjetnika, lastnika trgovske verige Engrotuš, ki so mu preiskali poslovno pisarno, dom v Lokrovcu pri Celju in avtomobile ter odnesli določene listine in računalnik, naj bi namreč kriminalisti med drugimi obiskali mariborska podjetja Teletech (Tomislav Gačnik), IOS (Ludvik in Aleksandra Lobnik) in Domino (Radovan in Mojca Weingerl) ter murskosoboški Telesis (Danijel Copot).

Spomnimo, da so kriminalisti regulatorja trga telekomunikacij obiskali že pred skoraj dvema letoma, aprila 2009, ko naj bi se tako kot včeraj osredotočili na svetovalne pogodbe, katerih skupna vrednost je segala do skoraj milijona evrov, Simonič pa jih je sklepal predvsem s prijateljskimi podjetji. Po trditvah naših virov naj tista preiskava ne bi bila neposredno povezana z včerajšnjo, a naj bi kriminalisti takrat vseeno našli indice, ki so jih pripeljali do novih odkritij. Na osnovi preiskave iz leta 2009 naj bi kriminalisti že vložili dvanajst kazenskih ovadb, od tega zoper enajst fizičnih oseb in eno pravno osebo. Med njimi je tudi Simonič. Ta je bil včeraj na službeni poti v Makedoniji in s postopki v Sloveniji ni bil seznanjen.

Vrnimo se k domnevno spornim Simoničevim poslom s podjetji, ki so bila včeraj poleg Tuša tarče kriminalistov. Gačnik (neuradno dober Simoničev prijatelj, s katerim sta delala skupaj v Simobilu) je od Apeka dobival vrsto poslov, na primer razvoj storitev za prenos mobilnih številk od enega operaterja k drugemu (skupaj z Avtento), meritve kakovosti razvezane krajevne zanke, razvoj in vzdrževanje portala www.komuniciraj.eu. Samo leta 2008 je za agencijo opravil za 180.000 evrov poslov, kar je predstavljalo skoraj petino vseh prihodkov Teletecha v tem letu. Gačnika nam včeraj za komentar ni uspelo priklicati.

Kaj so kriminalisti iskali v podjetju Telesis iz Murske Sobote, pri solastniku in direktorju Danielu Copotu prav tako nismo mogli preveriti, saj je imel izklopljen telefon, neuradno pa naj bi bil na poslovni poti v Tanzaniji. Poročali smo že, da je Telesis za regulatorja, ko ga je vodil še Simonič, pripravil oceno stroškov izgradnje omrežja DVB-T, bil pa je tudi podizvajalec laboratorija Sintesio pri testiranju digitalnih sprejemnikov (tega je sofinanciralo ministrstvo za gospodarstvo). V Dnevniku smo razkrili tudi dvojno vlogo Copota pri projektu digitalizacije, saj je, kot rečeno, od Apeka dobival posle, po drugi strani pa je sedel v svetu za elektronske komunikacije, ki podrobno spremlja delovanje regulatorja trga telekomunikacij. Copot je le dober mesec dni po objavi odstopil iz sveta.

Med tistimi, ki so delali za agencijo, ko jo je vodil še Simonič, najdemo tudi Ivico Kranjčevića, zdajšnjega prvega moža Telekoma Slovenije. Njegovo zdaj že bivše svetovalno podjetje Vafer je namreč za Apek pripravilo strategijo uporabe frekvenčnega spektra za IMT-tehnologije, kamor sodijo tako UMTS in njegove izpeljanke (HSDPA, HSUPA, HSPA...) kot tudi LTE (mobilno omrežje 4G). Opozorimo tudi, da je bil Kranjčević v času, ko je Tušmobil dobil brezplačne frekvence UMTS, direktor njegove sestrske družbe Tuš Telekom. Kot so včeraj sporočili iz Telekoma, pri njem doma oziroma na njegovem delovnem mestu ni bilo kriminalistov.

tomaz.modic@dnevnik.si