Telekomunikacijsko podjetje je namreč v letu 2010, resda na račun marčevske podražitve storitev, ki je mesečne prilive dvignila za skoraj pol milijona evrov, ustvarila že več kot pet milijonov evrov pozitivnega denarnega toka iz poslovanja (EBITDA). S 1. januarjem letos so sicer prišle nove podražitve. "Prihodki, doseženi iz naslova storitev rezidentom in pravnim osebam, so se zato v januarju 2011 zvišali za sedem odstotkov, in sicer na fiksnem omrežju za šest odstotkov in na UMTS (mobilnem) omrežju za 14 odstotkov," je v včeraj objavljeno poročilo insolventnega dolžnika zapisal direktor T2 Uroš Rožič.

Medtem ko so čisti prihodki od prodaje lani zrasli za četrtino, na 43,7 milijona evrov, se je ta rast v zadnjem četrtletju še okrepila. "Razlogi za povečanje prihodkov so v rasti števila naročnikov, ki se je v zadnjem četrtletju povečalo za 3,1 odstotka, in učinku zvišanja cen storitev v marcu 2010," je povedal Rožič. V strukturi naročnikov se je sicer najbolj povečalo število UMTS-uporabnikov, za več kot desetino.

Januarja so sicer v T2 beležili okoli štiri milijone evrov prihodkov. Čeprav so po stroških blaga, materiala in storitev ter dela ustvarili 640.000 evrov EBITDA, pa je T2 zaradi amortizacije in obresti iz naslova bančnih posojil pridelal 1,2 milijona evrov čiste izgube.

Prav stroški amortizacije in pa predvsem odpisi vrednosti so razlog, da je T2 v letu 2010 dosegel rekordno izgubo, visoko kar 101 milijon evrov. Kot smo poročali, so pred vložitvijo predloga za prisilno poravnavo naredili cenitev svojega omrežja in ugotovili, da je to vredno kar 63,2 milijona manj, kot so ga imeli zabeleženega v bilancah. Posledično je bil že krepko negativen tudi kapital (konec leta 2010 -73,6 milijona evrov), tako da Telekomu Slovenije, ki mu T2 dolguje več kot deset milijonov evrov, pred sodiščem verjetno ne bi bilo težko dokazati, da je njegov konkurent insolventen, in ga spraviti v stečaj. Vseeno je odločanje o začetku stečaja prehitel predlog za prisilno poravnavo.

tomaz.modic@dnevnik.si