"Na ta način smo izvedli korak v smeri zagotavljanja pogojev za stabilizacijo poslovanja in ekonomsko uspešnost, kar je opredeljeno v sanacijskem programu in poslovnem načrtu za letošnje leto," svojo odločitev utemeljujejo v Slovenijalesu.

Po neuradnih informacijah je glavni razlog za prenos zaposlenih na Slovenijales Trgovino in sklenitev zastopniške pogodbe ta, da je liechtensteinsko podjetje Fincor Invest Anstalt pred meseci proti Slovenijalesu vložilo izvršbo v višini 9,7 milijona dolarjev in z začasno odredbo zablokiralo sredstva na njegovem transakcijskem računu. Hkrati je Fincor na eni od Slovenijalesovih nepremičnin vpisal hipoteko.

Terjatev Fincorja do Slovenijalesa izvira iz devetdesetih let prejšnjega stoletja. Takrat so si hčerinska podjetja Slovenijalesa v tujini pri Jugobanki, ki je kasneje končala v stečaju, sposodila okoli šest milijonov dolarjev. Ko je srbska Agencija za osiguranje depozitov na začetku leta 2008 na javni dražbi, katere se Slovenijales in z njim povezane osebe niso smeli udeležiti, prodajal Jugobankino terjatev do Slovenijalesa, jo je za dober milijon dolarjev kupilo srbsko podjetje Municipium S. Čeprav je z zamudnimi obrestmi terjatev, ki jo je prodajala srbska agencija, znašala okoli 11 milijonov dolarjev, je Municipium S v Sloveniji vložil menično tožbo v višini okoli 35 milijonov evrov. Ker naj bi bil Municipium S lastniško povezan z mednarodnim trgovcev z mamili Darkom Šarićem, so lani poleti srbske oblasti to podjetje zasegle. V tistem času je bila terjatev do Slovenijalesa iz Municipiuma S prenesena na Fincor, ki je kasneje proti Slovenijalesu vložil predlog za izvršbo. Znesek, ki ga od Slovenijalesa zdaj terja Fincor, je bistveno nižji od zneska, ki ga je poskušal iztožiti Municipium S.

Sicer pa je po naših informacijah Slovenijales zastopniško pogodbo s Slovenijalesom Trgovino sklenil 23. decembra lani, v veljavo pa je stopila 1. januarja letos. Po tej pogodbi Slovenijales Trgovina oddaja v najem poslovne prostore Slovenijalesa na desetih lokacijah, vključno s poslovnim in prodajnim centrom ob Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Za oddajanje poslovnih prostorov Slovenijales Trgovina mesečno prejema provizijo v višini 63.000 evrov brez davka na dodano vrednost.

V Slovenijalesu včeraj niso želeli odgovoriti na vprašanje, koliko odstotkov od pobranih najemnin znaša s pogodbo določena provizija. Prav tako niso odgovorili na vprašanje, koliko zaposlenih je prešlo iz Slovenijalesa na Slovenijales Trgovino. Po zadnjih javno dostopnih podatkih je Slovenijales v letu 2009 v povprečju zaposloval 59 delavcev.

sebastjan.morozov@dnevnik.si