Ta ima namreč med več kot 500 upniki T2 evidentiranih za kar 76 od 112 milijonov evrov navadnih terjatev oziroma kar dve tretjini zneska. T2 bo, kot je znano, za sprejetje prisilne poravnave potreboval najmanj 60 odstotkov glasov. Vprašanje pa je, ali bo prisilna upraviteljica Milena Sisinger priznala prav vse Gratelove terjatve.

Zato je povsem mogoče, da bo moral T2 prepričati še vsaj enega od večjih upnikov, ki jih je sodišče včeraj imenovalo v upniški odbor. Če lahko bolj stežka računa na glas Telekoma Slovenije, ki je predlagal stečaj, in Mobitela (skupaj 13 milijonov evrov), pa na tretjem mestu med upniki T2 najdemo Lokainvest (sestrsko podjetje Gratela), ki naj bi imel okoli 7,7 milijona evrov terjatev. Med večjimi upniki, ki so dobili sedež v devetčlanskem upniškem odboru, so še združenje Sazas in finska Nokia Siemens Networks (oba dva milijona evrov) ter Smart Com, država (842.000 evrov) in francoski AB Sat.

Prisilna poravnava bo učinkovala zgolj na upnike z nezavarovanimi terjatvami, da bi ti pridobili pravico do glasovanja in vlaganja pritožb, pa morajo svoje terjatve prijaviti najkasneje do 14. februarja.

Da bi upniki z Gratelom na čelu sprejeli prvi predlog, na podlagi katerega jim T2 obljublja vsega 34,6-odstotno poplačilo terjatev, je težko pričakovati. Gratel bi moral namreč odpisati skoraj 50 milijonov evrov terjatev, kar pa bi ga pahnilo v velike težave. Tako je bolj realno pričakovati, da bo T2 v dogovorih z upniki prišel do novega predloga, ki bo vključeval konverzijo terjatev v lastniški kapital. To pa bi pomenilo, da bi cerkveni Zvon Ena Holding ostal brez večinskega lastništva.

tomaz.modic@dnevnik.si