Po besedah predsednika nadzornega sveta Kreša Šavriča, ki je sicer član uprave Soda, je svetovalca, ki bo vodil dokapitalizacijo Palome, izbrala posebna komisija, ki so jo sestavljali predstavniki državnega podjetja PDP (nanj sta Kad in Sod konec lanskega leta prenesla 70 odstotkov delnic Palome), nadzornega sveta, uprave in zaposlenih. O tem, koliko sredstev bi moral v Palomo vložiti strateški partner, Šavrič pravi, da še ni natančno določeno. Poznavalci razmer pa že nekaj časa opozarjajo, da bi Paloma potrebovala najmanj 20 milijonov evrov svežega kapitala.

Iskanje strateškega partnerja Palome bo potekalo v več fazah. V prvi fazi bo Raiffeisen Investment pregledal dokumentacijo Palome, skupaj z investicijskimi načrti. Temu bo sledilo vrednotenje družbe. V naslednji fazi bosta na vrsti zbiranje nezavezujočih ponudb in določitev pogojev, na podlagi katerih bodo zainteresirani vlagatelji morali oddati zavezujoče ponudbe. Kot pravi Šavrič, bo moral morebitni strateški partner ohraniti proizvodnjo v Sladkem vrhu, še naprej razvijati blagovno znamko in podati zavezo glede vlaganj v proizvodnjo. Ker Paloma potrebuje precej svežega kapitala, bo moral dokapitalizator Palome na koncu objaviti prevzemno ponudbo.

Na včerajšnji seji so se nadzorniki seznanili tudi s poslovanjem v prvih osmih mesecih letošnjega leta. V tem obdobju je Paloma dosegla 1,6 milijona evrov izgube, medtem ko je v enakem obdobju lani poslovala z dobičkom. Šavrič pravi, da je izguba posledica izjemno visokih cen celuloze. "Če bi bila celuloza na ravni lanskega leta, bi Paloma poslovala pozitivno," dodaja.

sebastjan.morozov@dnevnik.si