»Sedanje stališče nadzornega sveta, da je družba solventna, temelji na večkratnih zagotovilih uprave. Ker pa obstaja razkorak med trditvami uprave in nekaterimi dejstvi, kot so na primer neizplačilo plač delavcem, blokada računov in neizpolnitev obveznosti do dobaviteljev, od uprave pričakujemo celovito poročilo o izpolnjevanju pogojev solventnosti,« pravi predsednik Vegradovega nadzornega sveta Klemen Boštjančič.

Nadzorniki Vegrada so na včerajšnji seji ponovno pozvali upravo na čelu s Hildo Tovšak, da do konca tedna predstavi celovite podatke, ali je družba solventna.

"Kljub zagotovilom uprave, da Vegrad ni insolventen, po drugi strani številne informacije, ki se pojavljajo v javnosti, zbujajo dvom o resničnosti teh trditev. Po pridobitvi vseh potrebnih podatkov se bo nadzorni svet nemudoma odločil o nadaljnjih ukrepih, ki jih je skupaj z upravo dolžan izvesti skladno z zakonom o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP)," opozarja predsednik Vegradovega nadzornega sveta Klemen Boštjančič.

Kot pravi, so nadzorniki včeraj pozvali upravo, da naj nemudoma objavi popravek sklica skupščine, ki je bil objavljen v petkovem uradnem listu. "Vodstvo Vegrada je namreč brez sodelovanja nadzornega sveta sklicalo skupščino in oblikovalo predloge sklepov brez sodelovanja nadzornega sveta. Pri tem je kršilo določila zakona o gospodarskih družbah in preseglo svoja pooblastila pri oblikovanju predlogov sklepov za odločanje na skupščini," pojasnjuje Boštjančič.

Po njegovih besedah uprava Vegrada, čeprav je na začetku leta prejela navodila, katere informacije mora posredovati nadzornemu svetu, ni zadovoljila pričakovanj za kvalitetno delo in pravočasno sprejemanje odločitev. "Takšno netransparentno delovanje uprave nadzornemu svetu ne omogoča pogojev za njegovo delovanje. Nadaljevanje takšne prakse od nadzornega sveta zahteva sprejem drugih izrednih ukrepov, katerih cilj je preprečitev oškodovanja družbe," pravi Boštjančič. Pri tem je nenavadno, da nadzorni svet sploh ne razpolaga s poročilom o poslovanju Vegrada v prvem polletju letošnjega leta, na podlagi katerega bi lahko samostojno ugotovil solventnost. "Sedanje stališče nadzornega sveta, da je družba solventna, temelji na večkratnih zagotovilih uprave. Ker pa obstaja razkorak med trditvami uprave in nekaterimi dejstvi, kot so na primer neizplačilo plač delavcem, blokada računov in neizpolnitev obveznosti do dobaviteljev, od uprave pričakujemo celovito poročilo o izpolnjevanju pogojev solventnosti. Če uprava do konca tedna ne bo pripravila celovitega poročila, bomo sklepali, da je Vegrad insolventen, in od uprave zahtevali uvedbo postopkov insolventnosti v skladu z ZFPPIPP," razlaga Boštjančič. To pa pomeni, da ni izključeno, da bi Vegrad že v kratkem predlagal bodisi postopek prisilne poravnave bodisi stečajni postopek. Na celjskem okrožnem sodišču so nam včeraj pojasnili, da je bilo proti Vegradu vloženih že pet predlogov za začetek stečajnega postopka. Te predloge so vložila podjetja Martink, Tuš nepremičnine, Taxgroup, Lafarge Cement in Ferrotransz 98 Kereskedelmi Kft Dabas.

Sicer pa nadzorni svet Vegrada od uprave družbe sploh še ni prejel revidiranega letnega poročila in revidiranega konsolidiranega letnega poročila za poslovno leto 2009 v zakonsko določenih rokih (do konca junija). "Zato je nadzorni svet neposredno od revizorja zahteval mnenje in ugotovil, da je bilo izdano mnenje s pridržkom, ki razkriva bistveno kršitev in neupoštevanje pravil računovodenja in priprave letnega poročila. Ker se z revidiranim letnim poročilom ni seznanil in ga obravnaval, bo o letnem poročilu morala odločati skupščina," pravi Boštjančič in dodaja, da se kot predsednik nadzornega sveta ne strinja z v sklicu skupščine objavljeno točko dnevnega reda, da se upravi podeli razrešnico za delo v minulem letu. Po drugi strani sta se druga člana nadzornega sveta strinjala s podelitvijo razrešnice upravi. Prav tako se Boštjančič ne strinja s predlogom uprave o imenovanju revizorja, saj uprava predlaga isto revizijsko družbo (podjetje Renoma), ki je Vegradovo poslovanje revidirala v preteklih letih. Ob tem se Boštjančič zavzema, da bi poslovanje Vegrada revidirala družba KPMG Revizija. Tudi pri tem predlogu je bil Boštjančič preglasovan.

Za komentar o resnih očitkih nadzornega sveta smo želeli vprašati Tovšakovo, vendar je bila nedosegljiva.

sebastjan.morozov@dnevnik.si