Okrožno sodišče v Ljubljani je namreč konec junija podaljšajo zaznambo prepovedi odtujitve ali obremenitve omenjenega deleža, ki jo je vpisalo konec marca. Takrat je ugodilo predlogu o začasnem zavarovanju zahtevka za odvzem premoženjske koristi zaradi predhodne preiskave sumov zlorabe položaja in pranja denarja prek družb v Liechtensteinu, v okviru katere so kriminalisti pridržali Južno in štiri osebe. To posledično pomeni, da Južna deleža, ki je knjigovodsko vreden skoraj 70.000 evrov, ne bo mogel prodati ali zastaviti za posojilo vsaj do konca septembra. Sodišče lahko po zakonodaji "zamrznitev" deleža v Perspektivi FT podaljšuje do marca prihodnje, a le pod pogojem, če oceni obstoj verjetnosti, da bo Južna svoje premoženje bodisi prodal bodisi začasno prenesel na drugega lastnika.

Po dostopnih podatkih Južne skoraj štiri mesece po hišni preiskavi v prostorih Perspektive še vedno ni zaslišal preiskovalni sodnik. "To ni neobičajno, saj gospod Južna še ni v kazenskem postopku. V teku je še predkazenski postopek, tako da sodišče gospoda Južne sploh še ne more zaslišati. Pričakujem, da kazenski postopek sploh ne bo uveden, saj ni podano nikakršno kaznivo dejanje," je včeraj za Dnevnik povedal njegov odvetnik Aleksander Čeferin in ocenil, da je "ukrep sodišča pri gospodu Južni nezakonit in protiustaven".

"Pri gospodu Južni ni niti najmanjšega razloga za to, da mu je sodišče začasno prepovedalo razpolagati z delom njegovega premoženja. Ker sodišče s tovrstnimi ukrepi nima kaj veliko izkušenj, praviloma za vsakogar, za katerega tožilstvo to predlaga, odredi ta ukrep in se s tem poskuša rešiti morebitne odgovornosti, če bi nekdo odsvojil svoje premoženje," je dejal Čeferin. "Pri tem pa sodišča pogosto ne znajo ločiti tistih osumljencev, pri katerih obstaja verjetnost odtujitve premoženja, od tistih, ki premoženja ne želijo odtujiti in imajo tudi tako veliko premoženja, da bi bila kakršna koli odtujitev nesmiselna. Ko smo sodišču dokazali, da so za vrednost domnevne škode gospodu Južni prepovedali razpolaganje z desetkrat višjim premoženjem, je bil argument sodišča, da je to le začasno in da ko bo oproščen, bo tako ali tako vse dobil nazaj," je dodal Čeferin.

Kot smo že poročali, kriminalisti sumijo, da naj bi Južna s fiktivnimi svetovalnimi posli prek podjetja CGP na svoji družbi v Liechtensteinu med letoma 2004 in 2006 "prelil" okrog 4,5 milijona evrov, ki naj bi jih kasneje porabil za utrjevanje svojega lastniškega omrežja. Da je prav Južna lastnik dveh podjetij iz Liechtensteina, kamor se je stekal denar iz CGP, je liechtensteinskim oblastem po naših informacijah potrdil uradni skrbnik dveh podjetij Erich Sprenger.

primoz.cirman@dnevnik.si