Iz kronologije dogodkov tako izhaja, da je ključni datum v zgodbi o spolzetju zemljišča iz rok Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) v Širnikovo last 22. junij 2007. Takrat bi moral namreč upravni odbor zavoda odločati o neodplačnem prenosu omenjene nepremičnine na državno DSU, nekdanjo Slovensko razvojno družbo. To bi tej omogočilo preknjižbo, ki je zavod zaradi hrvaške zakonodaje po letu 1995, ko je postal uradni lastnik nepremičnine, ni mogel izpeljati. Kljub temu je bila en dan pred tem, 21. junija, ta točka z dnevnega reda seje umaknjena.

To je Širniku omogočilo, da je dobri dve leti kasneje, novembra 2009, z oddelitvijo nepremičnine iz podjetja Pinesta, ki ga je pred tem kupil, na svoje novo podjetje postal njen lastnik. Kdo je torej odgovoren, da upravni odbor ZZZS ni razpravljal o prenosu nepremičnine, s čimer je odprl pot njeni privatizaciji? Kot so nam pojasnili na zavodu, je bila točka umaknjena na zahtevo ministrstva za zdravje. Omenjeni resor je takrat vodil Andrej Bručan. Na vprašanje, zakaj je bila točka umaknjena, nam prejšnji teden nekdanji direktor zavoda Borut Miklavčič, ki je danes minister za zdravje, ni znal odgovoriti.

Bručanov umik je še težje razumljiv ob podatku, da so predstavniki ministrstev za zdravje in gospodarstvo ter generalnega sekretariata vlade (vodil ga je Božo Predalič) začeli pogovore o lastniškem prenosu nepremičnine na DSU z Rajkom Kožarjem, takratnim direktorjem Pineste. Omenjena družba je bila namreč v hrvaških zemljiških knjigah vpisana kot lastnica otroškega letovišča, čeprav ga je s pogodbo že leta 1995 prenesla na ZZZS. Da so se pogajanja "skoraj uspešno zaključila", so nam v minulih dneh potrdili tudi na DSU.

"Pred podpisom dogovora je moral s prenosom nepremičnine na DSU soglašati upravni odbor ZZZS. Pinesta je imela namreč z njim sklenjeno pogodbo o neodplačnem prenosu nepremičnin, na podlagi katere je ZZZS vknjižil te nepremičnine v svoje knjige. Za pridobitev soglasja je bilo pristojno ministrstvo za zdravje," so nam pojasnili na DSU. Še marca 2007, torej tri mesece pred junijsko sejo upravnega odbora ZZZS, so na zavodu od ministrstva za zdravje prejeli dopis. V njem je ministrstvo predlagalo, da naj upravni odbor ZZZS soglaša z razveljavitvijo pogodbe s Pinesto. Da bo zmeda popolna, pa so nam na zavodu, ki ga vodi Samo Fakin, zatrdili, da "nikdar niso prejeli predloga ali zahteve, naj soglašajo z vpisom nepremičnine na DSU".

Nekdo na ministrstvu za zdravje si je torej med marcem in junijem 2007 premislil. Zapletlo pa se je tudi pri drugem, kasnejšem poizkusu vrnitve nepremičnine pod okrilje ZZZS. "Da bi prešla nepremičnina, ki je po mojem mnenju najlepša v Istri, tudi v zemljiški knjigi v last ZZZS, sem se boril kot lev. Zato sem profesorja z mariborske pravne fakultete dr. Marijana Kocbeka prosil za pravno mnenje, kako bi se dalo to urediti. Kot je bilo ugotovljeno, je bil edini način, da ZZZS kupi Pinesto. Zato smo na ZZZS tudi pripravili pogodbo, da bi od nekaj njegovih lastnikov odkupili Pinesto za 12.500 evrov. Ti so v prodajo privolili ob pogoju, da lahko še naprej izvajajo dejavnost letovanja za otroke," razlaga Miklavčič.

Da bi se kaj takšnega zgodilo, bi moral ZZZS pridobiti soglasje vlade in takratnega ministra za zdravje Andreja Bručana, kar pa se ni zgodilo, dodaja Miklavčič. Po njegovih besedah se je zaradi urejanja statusa nepremičnine sporekel z generalno sekretarko vlade Matejo Tamaro Fajs, njenim naslednikom Božem Predaličem in tudi Bručanom. Spomniti velja, da je novi lastnik letovišča Robert Širnik, član upravnega odbora Društva slovensko-hrvaškega prijateljstva, ki ga vodi znani lobist Božo Dimnik.

V DSU pa so nam razložili, da so o težavah pri prenosu nepremičnine od septembra 2007 do januarja letos štirikrat obvestili ministrstvo za zdravje in generalni sekretariat vlade ter jih tudi zaprosili za sestanek. "Toda prvi odgovor ministrstva za zdravje in generalnega sekretariata vlade smo prejeli šele februarja letos," opozarjajo v DSU. To pa očitno pomeni, da so se visoki vladni predstavniki resno zganili šele, ko smo v Dnevniku v prvi polovici januarja objavili, da je Širnik postal lastnik državne nepremičnine.

sebastjan.morozov@dnevnik.si