Po neuradnih informacijah je vseh šestnajst preiskovalcev urada včeraj na terenu zbiralo dokumentacijo pri petih gradbenih podjetjih in v njihovih podružnicah: SCT, Vegradu, Gradbenem podjetju Grosuplje (GPG), Cestnem podjetju Maribor (CPM) in KPL, družbi za gradnjo in vzdrževanje cest. Omenjena podjetja naj bi se med sabo usklajevala pred oddajanjem ponudb v posameznih poslih, se dogovarjala o njihovi višini in razdeljevala posle.

Direktor urada Jani Soršak je potrdil le, da so preiskavo uvedli in opozoril, da to še ne prejudicira dejanskega obstoja kršitev zakonodaje. Prav tako ni želel razkriti, katera gradbena podjetja preiskujejo in kršitve katerih zakonskih določil jih sumijo. Po neuradnih informacijah naj bi bilo v preiskavi tudi Primorje in še nekaj drugih gradbenih podjetij, v katerih naj bi inšpektorji dokumentacijo iskali tudi v prihodnjih dneh. Po naših podatkih preiskovalcev urada včeraj niso spremljali policisti.

Urad naj bi že pred včerajšnjimi preiskavami na sedežih omenjenih podjetij pridobil pogodbe, ki so jih gradbinci sklepali pred oddajanjem ponudb na razpise. Te pa naj ne bi bile omejene zgolj na javne razpise, ampak naj bi se gradbinci kartelno dogovarjali tudi pri poslih, ki so jih opravljali za zasebnike. Najstarejša takšna pogodba, ki so jo pridobili v UVK, naj bi izvirala iz leta 2003, nanašala pa naj bi se na eno večjih zasebnih investicij v Ljubljani.

Po nekaterih informacijah naj bi poleg suma kartelnega dogovarjanja med gradbinci Soršak uvedel še širšo preiskavo razpisnih praks na Darsu. Sporno naj bi bilo predvsem oddajanje skupnih ponudb velikih gradbenih podjetij na razpisane projekte Darsa, ki bi jih posamezno podjetje brez težav izpeljalo samo.

Znano je, da je UVK že septembra 2007 od Darsa, ko ga je še vodil Rajko Siročič, zahteval podatke o vseh oddanih gradbenih delih na avtocestnem križu od leta 1997 do leta 2007. Februarja leta 2008, le nekaj dni po odmevnih aretacijah v aferi čista lopata pa je od Darsa zahteval še podatke o 50 največjih avtocestnih razpisih v letih 2005, 2006 in 2007. S pridobivanjem podatkov naj bi imel urad po naših informacijah velike težave, saj naj bi uprava Darsa s Tomislavom Nemcem na čelu (vodenje Darsa je prevzel oktobra 2007) na vse načine skušala uradu preprečiti dostop do teh podatkov. Menda naj bi si Dars in urad vzajemno grozila tudi s tožbami. Do zahtevanih podatkov naj bi Soršak uspel priti šele v drugi polovici lanskega leta, ko je postalo jasno, da bo uprava pod vodstvom Nemca svoje položaje morala zapustiti.

barbara.hren@dnevnik.si