Po naših informacijah naj bi kriminalisti Generalne policijske uprave (GPU) k zahtevi za preiskavo, ki so jo vložili na ljubljansko sodišče, priložili dokumentacijo, ki so jo pridobili iz te žepne alpske države. Dokumentacija se je nanašala na posle lastnika Perspektive in CGP Darija Južne. Že včeraj smo poročali, da so podjetja iz kroga Južne v minulih letih opravila za več milijonov evrov delniških poslov z liechtensteinskim podjetjem Admark Trust. Aleksander Čeferin, odvetnik Darija Južne, pa nam je včeraj potrdil, da so kriminalisti dokumentacijo iz "tuje države" pridobili na podlagi suma kaznivega dejanja pranja denarja.

Kot je pojasnil Čeferin, je bila vstopnica kriminalistov za četrtkov nenajavljeni "obisk" Južne davčni pregled CGP. Tega je Durs, kot so včeraj pojasnili v novomeškem podjetju, opravil leta 2007, in sicer za obdobje med letoma 2004 in 2006. "Formalno gospodu Južni očitajo pranje denarja in zlorabo položaja ali pravic, za kar ni nobene podlage, vendar imajo za tako kvalifikacijo svoj, sicer nezakonit razlog. Najprej so naši organi pregona poizkušali dobiti dokumentacijo iz tujine za kaznivo dejanje davčne zatajitve. Ker so jim iz tujine sporočili, da jim podatkov ne bodo dali, saj bi bilo to v nasprotju z zakonom, so ob preveliki vnemi 'skonstruirali' kaznivo dejanje pranja denarja. S tem so zavedli tujo državo, da jim je poslala dokumentacijo, ki je ne bi smela, posledično pa tudi slovensko sodišče," je za Dnevnik povedal Čeferin in poudaril, da gre za "popolnoma nezakonit postopek brez primere".

Pri tem še vedno ni jasno, kakšna je povezava med nepravilnostmi, ki so jih davčni inšpektorji ugotovili v CGP, in morebitnimi posli Darija Južne s podjetji v Liechtensteinu. Kot so včeraj pojasnili v CGP, so "policijo v preiskavi zanimale svetovalne vsebine pri reorganizaciji družbe, za katere je davčna služba ocenila, da so poslovno nepotrebne". Kljub temu pa je Čeferin včeraj na vprašanje, kakšno vlogo naj bi po ugotovitvah kriminalistov Južna imel pri svetovanju CGP, odgovoril, da "o tem v dokumentaciji, ki jo je videl, ne piše nič".

Iz tega je mogoče sklepati dvoje: da so kriminalisti Darija Južno "našli" na koncu verige denarnih transakcij, ki se je začela v CGP, končala pa v Liechtensteinu, ali pa da so davčni pregled v tej družbi izkoristili za iskanje dokumentov v prostorih, ki s sedanjo preiskavo niso povezani. Da je - vsaj za zdaj - verjetnejša druga možnost, dokazuje tudi podatek o številu hišnih preiskav, ki so jih v četrtek opravili kriminalisti. "Obiskali" so namreč kar 29 lokacij, torej natanko toliko kot pred dobrima dvema letoma v odmevni gradbeni aferi.

Pri tem velja opozoriti, da so takrat kriminalisti preiskovali prostore SCT, Vegrada, Primorja, Kontrole zračnega prometa in drugih podjetij, v četrtek pa so uradno preiskovali zgolj posle CGP. V letnih poročilih CGP sicer ni moč najti ne podatkov o zneskih, ki jih je podjetje plačevalo za svetovanje, ne razkritij poslov, ki jih je podjetje opravilo z lastniki.

Po neuradnih informacijah je imelo status osumljenca med preiskavami v četrtek pet oseb: poleg Darija Južne še predsednik uprave CGP Marjan Pezdirc, član uprave te družbe Martin Štubljar, nekdanji član uprave Rajko Siročič in nekdanji član nadzornega sveta CGP Zvonko Pezdirc. Med osumljenimi po naših podatkih ni Vesne Južna, soproge Darija Južne in polovične solastnice lastniške mreže okrog Perspektive.

primoz.cirman@dnevnik.si