Zazidljiva zemljišča so se sicer pocenila v Zasavju, na Dolenjskem, Savinjskem in Ljubljani. Pocenitev v Ljubljani je bila minimalna in je znašala slab odstotek.

Kot pojasnjuje ekipa portala, je zazidljiva zemlja omejena dobrina, zato je v večini regij dovolj veliko povpraševanje, da so se v letu 2009 cene dvignile. Veliko Slovencev namreč želi živeti v lastni hiši in ko imajo možnost, se odločijo za nakup primernega zemljišča in gradnjo hiše.

V Ljubljani so zemljišča najdražja, vendar so očitno že dosegla najvišjo vrednost, ki jo je trg pripravljen prenesti, ocenjuje Slonep.net.

"Upoštevati je treba tudi, da se je zaradi pomanjkanja povpraševanja po stanovanjih zmanjšal tudi interes investitorjev za gradnjo, s tem pa tudi njihovo povpraševanje po primernih zemljiščih. Tudi novi prostorski načrt, ki je bil v postopku sprejemanja, je napovedoval sprostitev novih zemljišč in verjetno je tudi to vplivalo na ustavitev rasti cen," so zapisali.

Oglaševane cene nepremičnin so lani na splošno padle. V Ljubljani in njeni okolici so povprečne oglaševane cene stanovanj v prvi polovici leta 2009 padle. Padanje se je sredi leta tako v Ljubljani kot njeni okolici ustavilo in povprečna oglaševana cena je ostala do konca leta razmeroma nespremenjena. Na letni ravni so se leta 2009 stanovanja v Ljubljani pocenila za 5,7 odstotka, v njeni okolici pa za 8,3 odstotka.

Po pojasnilih ekipe portala so se v letu 2009 nadaljevali procesi, ki so se začeli v letu 2008. Takrat so cene nepremičnin dosegle zgornjo mejo kupne moči kritične mase kupcev. Ljudje so prenehali kupovati, ker so bile cene previsoke. Povpraševanje je močno upadlo, prodaja pa se je ustavila. Število transakcij z nepremičninami se je močno zmanjševalo, zmanjševanje je trajalo vse do začetka jeseni 2009.

Drugi pomembni razlog je gospodarska kriza, ki se je lani močno pokazala tudi v Sloveniji. Ljudje nimajo zaupanja v stalnost zaposlitve in prihodkov v prihodnosti, zato so se odpovedali večjim nakupom, predvsem pa tistim nakupom, ki zahtevajo zadolževanje za daljše obdobje, še meni ekipa portala.

Glede najemnin v prestolnici Slonep.net ugotavlja, da so se te v letu 2008 so v povprečju zvišale za 11,8 odstotka, kar je zelo intenzivna rast glede na leto prej, ko se je zabeležilo le 3,3-odstotno rast. V začetku leta 2009 pa so začele najemnine stanovanj močno padati in so na letni ravni dosegle 15,2-odstotni padec.

Konec decembra 2009 je povprečna oglaševana najemnina za stanovanje v Ljubljani znašala 725 evrov mesečno, kar je najnižja vrednost po juniju 2007. V letu 2009 so se najbolj znižale najemnine pet- in večsobnih stanovanj, in sicer za 12,8 odstotka. Najmanj so se pocenila enosobna stanovanja, in sicer za 1,5 odstotka, povprečna oglaševana najemnina za garsonjere pa se je na letni ravni dvignila za 1,5 odstotka.