Med državami EU sta se po tem kazalcu na drugo in tretje mesto uvrstili Irska in Norveška, kjer je BDP na prebivalca za več kot tretjino višji od povprečja EU. Sledijo Avstrija, Danska in Švedska, kjer je ta kazalec za več kot petino višji od povprečja, ter Finska, Nemčija, Velika Britanija in Belgija, kjer je BDP na prebivalca za od 15 do 17 odstotkov višji od povprečja EU. Španija in Italija sta medtem za nekaj odstotkov nad povprečjem EU, Ciper in Grčija pa za nekaj odstotkov pod povprečjem.

Za Grčijo se je z devetodstotnim zaostankom za povprečjem EU uvrstila Slovenija, sledita pa Češka in Malta. Najnižji BDP na prebivalca imajo medtem v Romuniji in Bolgariji (za 53 oziroma 59 odstotkov pod povprečjem EU), medtem ko je še slabši položaj v nekaterih drugih balkanskih državah, ki niso članice EU. V Srbiji je BDP na prebivalca lani znašal le 36 odstotkov povprečja EU, v Makedoniji 33 odstotkov, v Bosni in Hercegovini 31 odstotkov, v Albaniji pa le 26 odstotkov.

Omenimo še, da se je indeks obsega BDP na prebivalca v PPP v vseh starih državah EU z izjemo Luksemburga in Irske povsod znižal oziroma ostal nespremenjen, medtem ko se je v novih državah članicah povsod povečal ali pa ostal nespremenjen. Izjema pri zadnji skupini je Estonija, kjer se je indeks znižal za dve odstotni točki.