Kot smo že poročali, od T2 milijonske zneske terjata tudi Smart Com in Lokainvest, prvi okoli štiri, drugi pa več kot šest milijonov evrov. V T2 so pred dnevi javno pojasnili, da pri Smart Comu ne izpodbijajo njihove terjatve, pač pa zadržujejo plačilo zaradi povzročene škode in jih zato tudi tožijo. Pri Lokainvestu pa, da je plačilo zadržano, ker podjetje ne izpolnjuje svojih pogodbenih obveznosti in je to njihova edina garancija. Direktor Smart Coma Filip Remškar je po drugi strani dejal, da je bila tožba proti njim vložena teden dni po tem, ko je bil T2 obveščen o vlogi za stečaj, torej šele v prejšnjem mesecu, medtem ko je obveznost T2 do Smart Coma nastala že v lanskem letu.

Odgovor na vprašanje, ali te terjatve zares obstajajo in ali je T2 zaradi tega insolventen ter izpolnjuje pogoje za stečaj, bo moralo, kot kaže, dati šele mariborsko okrožno sodišče. Na naroku, ki je razpisan 10. decembra, se bosta namreč soočili obe strani, upnika Smart Com in Lokainvest ter T2. Kot je pojasnil poznavalec stečajne zakonodaje, ki je želel ostati neimenovan, bo moralo sodišče v obravnavi ugotoviti, ali so podane predpostavke za začetek stečaja. Poudarja, da to, da določeno podjetje več kot dva meseca zamuja z izpolnitvijo petine svojih obveznosti, predstavlja zgolj domnevo, da je podjetje insolventno. "Dolžnik lahko namreč to izpodbija, pri čemer uporabi katero koli dokazno sredstvo. Zgolj to, da je obveznost zavedena v bilanci dolžnika, še ne pomeni, da obveznost plačila dejansko obstaja. Obveznost temelji na računih in pogodbah," je pojasnil.

Kot je še dejal, odločitev, ali se bo Gratel pridružil zahtevi za stečaj T2, nima bistvenega pomena za predhodni postopek, ki se je začel ob vložitvi predloga. "Tudi najmanjši upnik lahko dokaže, da je dolžnik insolventen, vendar mora največji upnik potem v glavnem postopku prijaviti svoje terjatve," je pojasnil.

tomaz.modic@dnevnik.si