Na včerajšnjem sestanku, ki so se ga poleg predstavnikov Kada med drugimi udeležili tudi Miloš Pavlica, državni sekretar za socialni dialog v kabinetu predsednika vlade, predsednik sindikata KNSS Neodvisnost Drago Lombar in bivši predsednik sindikata Steklarske nove Stjepan Miklaužić, je bilo dogovorjeno, da bodo delavci Kada poplačani iz vsakoletnega prispevka, ki ga Kad plačuje ZPIZ. V letošnjem letu bo Kad ZPIZ konec novembra nakazal 50 milijonov evrov.

"Ponudba Kada je za nas ugodna. Ker pa jo mora potrditi še vlada v roku desetih dni, smo za zdaj le delno zadovoljni," je pojasnil Lombar. Tudi Miklaužić pravi, da s predlogom Kada še ni zadovoljen, saj ima z raznimi obljubami vlade slabe izkušnje. "Če vlada ne bo potrdila današnjega predloga, bomo nadaljevali s protesti pred vlado ali z gladovno stavko," pravi. Pred sestankom pa je Miklaužić za Dnevnik pojasnil, da bodo, če jim Kad ne bo ponudil sprejemljive rešitve, pred parlamentom organizirali zborovanje, na katerega bodo povabili vse delavce v Sloveniji, ki jim niso bili plačani prispevki.

Po besedah Pavlice se predlagana rešitev nanaša le na Steklarsko novo, saj je družba v stoodstotni lasti države. "Ustanovili bomo posebno skupino, ki bo preučila neplačevanje prispevkov v preteklosti, in ugotovili, kaj je možno sploh storiti," dodaja. Jamnik pravi, da neplačevanje prispevkov predstavlja kaznivo dejanje, zato bi bilo potrebno odgovorne osebe preganjati. Razen tega, kdo je bil konkretno odgovoren, da se niso plačevali prispevki Steklarske nove, bo po Jamnikovih besedah izredna revizija, ki bo v družbi izvedena na zahtevo Kada, preverila tudi nekatere druge posle v obdobju med letom 2005 in 2008. Spomnimo, da je dolg do delavcev Steklarske nove nastal v času vlade Janeza Janše, ko je bilo lastnik Steklarske nove še ministrstvo za šolstvo, ki ga je vodil Milan Zver. Lani jeseni je bilo lastništvo Steklarske nove preneseno na Kad.

Sicer pa se napovedi Miklaužića, da bo v Ljubljano prišlo okoli 100 delavcev, niso uresničile, saj se je protesta udeležilo le približno 20 delavcev. Ti so v Ljubljano pripotovali z avtobusom. Po Miklaužićevih zagotovilih so si stroške delavci med seboj razdelili, tako da je za prevoz vsakdo od njih odštel 13 evrov. "V Ljubljano nismo prišli prosit za državni denar, temveč za naš denar," pravi bivša delavka Steklarske nove Leonida Nežman. Po besedah prav tako bivšega delavca Antona Gajserja, ki je v Steklarski delal dolga leta, do stečaja ne bi prišlo, če bi vodstvo pametno gospodarilo. Po njegovem in tudi po prepričanju nekaterih drugih delavcev je za nastal položaj krivo izključno vodstvo, in sicer: predprejšnji direktor Mihael Kolar, direktorica financ Marinka Kunej, tehnični direktor Andrej Zupan, direktorica kadrovske službe Terezija Tomič in šef proizvodnje Slavko Posilović.

sebastjan.morozov@dnevnik.si