Zaradi še nekaterih odprtih vprašanj se je vlada odločila, da bo predloga obeh zakonov ponovno obravnavala na prihodnji seji, je pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za finance Helena Kamnar. Pred tem naj bi med drugimi uskladili stališča s Sindikatom kmetov Slovenije in Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije, je dejala Kamnarjeva, ki upa "na ugodne rešitve, s katerim se bosta strinjali obe strani".

Finančni minister Franc Križanič je že večkrat povedal, da se bodo spremembe zakona o dohodnini nanašale tudi na področje obdavčevanja kmetijske dejavnosti oz. na plačila za kmetovanje na območjih z omejenimi dejavniki. Ob tem pa je - kot so v četrtek protestirali iz sindikata kmetov - predlog zakona poslal v obravnavo na vlado brez usklajevanja z nevladnimi kmetijskimi organizacijami.

Čeprav je bila na področju kmetijstva uvedba posebnih kriznih ukrepov na nacionalni ravni zaradi pravil skupne kmetijske politike EU zelo omejena, pa so bili slovenski kmetje v luči krize deležni določenih ukrepov, je spomnila Kamnarjeva. Tako so bile denimo uveljavljene spremembe v sistemu vračila trošarin za kmetijstvo, zvišana je bila investicijska olajšava za osnovno kmetijsko in osnovno gozdarsko dejavnost, subvencije za območja z omejenimi možnostmi za kmetovanje za leto 2008 pa so bile v celoti izvzete iz obdavčitve z dohodnino.

Kot dodaten protikrizni ukrep je vlada v predlogu novele zakona o davku na dodano vrednost (DDV), ki je v zakonodajnem postopku, predlagala zvišanje pavšalnega nadomestila DDV, ki ga kupci kmetijskih pridelkov in storitev, zavezanci za DDV, izplačajo svojemu dobavitelju kot dodatek na odkupno ceno. S tem bi se upravičencem do pavšalnega nadomestila prihodek od prodaje kmetijskih pridelkov in storitev na letni ravni povečal za okoli 12 milijonov evrov, so izračunali na finančnem ministrstvu.