Kot smo v Dnevniku razkrili že pred dnevi, Šrotov odhod zahtevajo banke upnice. Te so po naših informacijah članom nadzornega sveta poslale dopis, v katerem od njih želijo, da Šrota še danes razrešijo, kar naj bi omogočilo začetek finančne sanacije pivovarske lastniške mreže v okviru tako imenovane prostovoljne poravnave. Banke so dopis podpisale skupaj z državnim Kadom, sicer sedemodstotnim lastnikom pivovarne, s čimer so še dodatno podprle nadzornike pri kadrovski in finančni stabilizaciji družbe. Banke upnice na čelu z NLB naj bi se sicer včeraj odločale o (ne)vstopu v lastništvo zadolženega Infonda Holdinga, ki jim ni sposoben vrniti posojil, pri čemer naj bi bile banke za zdaj bolj naklonjene postopni prodaji premoženja, ki ga ima v lasti večinski lastnik Pivovarne Laško in četrtinski lastnik Mercatorja, z razpisom.

Da Šrot kljub drugačni volji bank po skoraj štirih letih še ne želi zapustiti prvega stolčka v Pivovarni Laško, bi lahko dokazovale govorice o domnevnem dogovoru med Infondom Holdingom in UVK glede prodaje četrtine Mercatorja, ki so izbruhnile včeraj popoldne. Dogovor o zavezah pri prodaji največje domače trgovske družbe bi namreč vključeval tudi prižig zelene luči urada za Infondov prevzem Pivovarne Laško, kar bi njenemu največjemu lastniku vrnilo glasovalne pravice na morebitni skupščini pivovarne.

To bi Šrotu omogočilo imenovanje novih nadzornikov, ki bi - tako kot pred meseci njihovi kolegi v Istrabenzu - bankam in morebitnim novim (so)lastnikom preprečili zamenjavo prvega moža pivovarne. Kot je znano, v nadzornem svetu pivovarne za zdaj sedijo le trije člani, od predstavnikov kapitala pa le Tone Turnšek, dolgoletni generalni direktor pivovarne. "Tudi sam sem slišal za govorice o dogovoru, a vam zagotavljam, da ne držijo. O zavezah glede prodaje Mercatorja se nismo dogovorili," je včeraj za Dnevnik povedal direktor UVK Jani Soršak. Del Šrotove "psihološke" vojne naj bi bil tudi pritisk na Turnška, ki naj bi ga krogi blizu Šrota prepričevali, da bi zamenjava na vrhu pivovarne, ki jo je tako rekoč ustvaril prav Turnšek, vodila v njeno prodajo, najverjetneje tujemu lastniku.

Kot smo že poročali, se je finančni položaj močno prezadolženega Infonda Holdinga zaostril pred dobrim mesecem dni, ko se je NLB odločila, da družbi ne bo podaljšala 130-milijonskega posojila. Odločitvi NLB, ki je nato objavila razpis za prodajo delnic Mercatorja in Pivovarne Laško, s katerimi je bilo posojilo zavarovano, so kmalu sledile tudi preostale banke, ki so se dogovorile, da Infondu ne bo do več podaljševale posojil.