Investitorji sicer ocenjujejo, da je Pivovarna Laško dobra naložba, vendar jih od oddaje ponudbe odvračajo zlasti nejasni poslovni odnosi med družbami iz skupine in podjetji, prek katerih Boško Šrot obvladuje več kot polovico lastništva Pivovarne Laško. Večinski lastnik Pivovarne Laško Infond Holding je v ponedeljek banke upnice že pozval k skupni prodaji deležev in delnic, s katerimi so zavarovana njegova astronomska posojila, saj je od izkupička prodaje odvisna morebitna insolvetnost družbe in poplačilo upnikov, ki svojih posojil nimajo primerno zavarovanih. Med takšnimi upniki s slabo zavarovanimi terjatvami so tudi družbe iz Skupine Pivovarna Laško, katerih poslovanje bi morebitni insolventni postopki Infond Holdinga zato močno prizadeli. Ob tem poudarimo, da je revizor družbe Deloitte v revizijskem mnenju k letnemu poročilu družbe Infond Holding že opozoril na negotovost zaradi visokih kratkoročnih posojil, zaradi katerih "obstaja dvom o sposobnosti gospodarske družbe nadaljevati kot delujoče podjetje".

Kakšne bi bile posledice za posamezna podjetja, je težko oceniti, saj iz letnih poročil povezanih družb znotraj Šrotovega sistema jasne slike o stanju medsebojnih obveznosti ni mogoče dobiti. Kljub temu je iz letnega poročila Pivovarne Laško razvidno, da so skupini Pivovarna Laško ob koncu marca povezane družbe dolgovale 10,5 milijona evrov dolgoročnih in kar 73,4 milijona evrov kratkoročnih posojil. Pivovarni Laško, Pivovarni Union s Fructalom, Radenski, Vitalu Mestinje in/ali Delu so torej Infond Holding, Center Naložbe, Kolonel in/ali Atka-Prima dolgovali skupaj 84 milijonov evrov, pri čemer iz letnih poročil omenjenih družb ni razvidno, katera podjetja so upniki in katera dolžniki.

Iz letnega poročila je razvidno zgolj to, da je matična družba Pivovarna Laško v lanskem letu posodila sredstva Delu (v višini 2,6 milijona evrov), iz česar lahko sklepamo, da so breme financiranja podjetij, prek katerih Šrot obvladuje pivovarno, nosile odvisne družbe Pivovarne Laško. Če poenostavimo: Boško Šrot je kot predsednik uprave pivovarske skupine, ki ima še 8250 malih delničarjev, sam sebi posojal denar oziroma natančneje podjetjem, ki so zanj prevzela večinski lastniški delež koncerna Pivovarna Laško. Kot je znano, ta podjetja obvladuje prek Atke-Prime zakoncev Šrot.

Center Naložbe, največji lastnik Infond Holdinga, je imel ob koncu lanskega leta skupaj 56 milijonov evrov kratkoročnih finančnih obveznosti (dolgoročnih obveznosti ni imel), od tega do bank samo 2,1 milijona evrov, do pridruženih podjetij (sem sodijo Laško, Union, Radenska, Fructal, Fructal mak, Delo, Vital Mestinje, Jadranska pivara in kosovska družba Birra P) pa kar 30,8 milijona evrov. Preostanek posojil odpade na drugje pridobljena kratkoročna posojila, predvidevamo lahko, da gre za družbe, ki so odigrale pomembno vlogo pri lastniški konsolidaciji Pivovarne Laško. Da je Laško poslovalo s Centrom naložbe, je Boško Šrot sicer priznal že lani maja, ko so nadzorniki obravnavali poročilo o povezanih poslih. Sočasno so bile Centru Naložbe družbe iz skupine ob koncu leta dolžne 64 milijonov evrov, pri čemer so na predzadnji skupščini Infond Holdinga razkrili, da terjatve Centra Naložb do Infond Holdinga znašajo 62 milijonov evrov. Center Naložbe je sicer včeraj sporočil, da na skupščini 7. avgusta ne namerava razdeliti dividend iz več kot 66 milijonov evrov bilančnega dobička.

Od 84 milijonov evrov, kolikor so konec marca Skupini Pivovarna Laško dolgovala Šrotova podjetja, lahko torej sklepamo, da so 30 milijonov evrov posodili Centru Naložbe, večino posojil pa najverjetneje kar Infond Holdingu, največjemu lastniku pivovarne. To nakazujejo tudi podatki iz letnega poročila Infond Holdinga, iz katerih je razvidno, da je imel Infond Holding konec aprila letos 119 milijonov kratkoročnih obveznosti do povezanih družb. Koliko so te obveznosti znašale ob koncu leta 2008, Infond Holding ni razkril, prav tako ne, katera podjetja so njegovi upniki. Toda ob predpostavki, da je obveznost do Centra Naložb konec aprila tako kot ob koncu lanskega leta še vedno znašala 64 milijonov evrov, bi lahko sklepali, da si je Infond Holding večino preostanka sposodil pri Skupini Pivovarna Laško.

Ob vsem tem ne gre spregledati niti tveganj, ki jih prinaša morebitna odškodninska tožba malih delničarjev Mercatorja, ki jo v združenju malih delničarjev VZMD že preučujejo. Ti lahko namreč, kot smo razkrili nedavno, po zakonu o prevzemih Skupino Pivovarna Laško in Infond Holding tožijo za škodo, ki so jo utrpeli, ker so Laščani presegli prevzemni prag v Mercatorju brez objave ponudbe za prevzem. Znesek odškodnine, če bi se za tožbo odločili vsi mali delničarji Mercatorja, bi lahko bil astronomski, celo do okoli 200 milijonov evrov. Za primerjavo: vrednost Pivovarne Laško na borzi je včeraj znašala 320 milijonov evrov.