Kot so danes sporočili iz ljubljanske Bonitetne hiše I, ki je partnerska družba D&B, je nevarnost inflacijske spirale v Sloveniji še vedno majhna. Vse to se odraža v ratingu Slovenije, ki predstavlja nizko tveganje za finančno nestabilnost. "Evro je izničil valutno tveganje, medtem ko so protikrizni ukrepi do neke mere blažili breme krize za določena podjetja," navaja D&B.

Slovenija se sooča z velikim padcem povpraševanja, saj je približno 70 odstotkov izvoza usmerjenega v države članice EU. Poleg tega so analitiki zaznali znaten padec tujih naložb in posojil.

Po dveh zaporednih četrtletnih padcih bruto domačega proizvoda (BDP) - za 4,1 odstotka v zadnjih treh mesecih lani in za 6,4 odstotka v prvem letošnjem četrtletju - je Slovenija tudi uradno v recesiji. "Kratkoročne napovedi za slovensko, močno izvozno usmerjeno gospodarstvo so črnoglede," v poročilu navaja D&B.

Padec BDP v prvem četrtletju se je na letni ravni skrčil za 8,5 odstotka; takšnega padca ni bilo vse od osamosvojitve Slovenije. Zato ne preseneča, da so analitiki D&B popravili napoved padca BDP za letos s 3,5 odstotka na sedem odstotkov, menijo v bonitetni hiši I.