Fronta v boju za prevlado v insolventnem Istrabenzu, ki je, potem ko je več bank upnic včeraj unovčilo nova zavarovanja, ostal brez skoraj 26 milijonov evrov naložb, se seli na Petrol.

Po naših informacijah je NLB včeraj že prodala šestodstotni delež Petrola, ki ga je pridobila pred dnevi s predčasno razveljavitvijo reodkupne pogodbe z Istrabenzom. Omenjeni paket delnic je kupil Mercator. Medtem ko je bilo včeraj pozno popoldne iz bančnih virov mogoče slišati, da je NLB uspelo najti enega od redkih domačih kupcev, ki ima na voljo dovolj prostih likvidnih sredstev (lani 114 milijonov evrov) za vlaganja v delnice, je po naših informacijah v ozadju posla "vkopavanje" pred spopadom državnih in zasebnih lastnikov na torkovi skupščini Petrola.

Če NLB delnic včeraj ne bi prodala, bi - tako trdijo viri - obstajala možnost, da bi država, ki prek Kada in Soda obvladuje 28 odstotkov Petrola, zaradi pravnega manevra nedržavnih lastnikov Petrola na torkovi skupščini ostala brez glasovalnih pravic. Eden od njih - najpomembnejši so družbe Darija Južne, Istrabenz, Julius Fond Lea Ivanjka in NFD Staneta Valanta - naj bi si že pridobil pravno mnenje, ki naj bi dokazovalo, da bi morala država v primeru, če bi se predstavniki NLB udeležili skupščine Petrola, ostati brez glasovalnih pravic.

Po prevzemni zakonodaji lahko državni lastniki obvladujejo več kot 25 odstotkov delnic gospodarske družbe brez prevzemne ponudbe, a le, če deleža, ki ga imajo v lasti, ne povečujejo. Da je NLB res lastnica omenjenih delnic, je banka potrdila v dopisu Istrabenzu, ki ga je uprava koprskega holdinga včeraj objavila na spletnih straneh Ljubljanske borze. Če bi država res ostala brez "glasovalk", bi lahko nedržavni lastniki z nasprotnimi predlogi na lastno pest imenovali nove člane nadzornega sveta in s tem prevzeli oblast v Petrolu.

Omenjeni scenarij bi ustrezal skoraj vsem vpletenim v zgodbo o Istrabenzu: Igorju Bavčarju, ker bi lahko z okrepljeno vlogo v nadzornem svetu vplival na odločitev o Petrolovi dokapitalizaciji Istrabenza, kjer je še vedno četrtinski lastnik; upravi Petrola, ki je nova vladajoča politika ne bi mogla zamenjati; NFD, ki bi rešila vsaj del "nasedle" naložbe v Istrabenz; bržkone pa tudi bankam, ki so dokapitalizacijo Petrola ves čas navajale kot enega od temeljnih pogojev za sodelovanje pri sanaciji.

Prodaja "Istrabenzovih" delnic Petrola bi lahko po naših informacijah pod vprašaj postavil tudi včerajšnji dogovor "dobre volje" med predstavniki bank upnic, Petrola, NFD in Bavčarjem. Po neuradnih informacijah naj bi bil zadnji pripravljen ponuditi takojšnji odstop z vrha Istrabenza v primeru, če bi se banke upnice na ponedeljkovem sestanku odločile za skupen preklic dosedanjih razveljavitev reodkupnih pogodb in posledičnega zmanjševanja vrednosti Istrabenzovega premoženja. Čeprav sta prva moža Petrola in NFD, Marko Kryžanowski in Stane Valant, sestanek včeraj ocenila kot "konstruktiven", po dostopnih informacijah predsednik uprave NLB Draško Veselinovič o prodaji "Istrabenzovih" delnic Petrola ni obvestil nobenega udeleženca. Poleg tega, da je zaradi tega pod vprašajem tudi nadaljnje sodelovanje nekaterih bank upnic v konzorciju, so po presenetljivem preobratu brez potencialnega asa v rokavu ostali tudi vsi trije veliki lastniki Istrabenza: Petrol, NFD in Bavčar. Še včeraj dopoldne je sicer več bankirjev razmišljalo, da bi se v ponedeljek dogovorilo o vložitvi skupnih odškodninskih tožb proti nadzornikom in upravi Istrabenza.