Premier Borut Pahor je namreč ministra za promet Patricka Vlačiča iz SD pozval, "naj preuči vse pravne poti, da se opravi javni razpis za generalnega direktorja. Pričakujem, da bo Vlačič v kratkem dal svoj odgovor," je dejal premier, ki je nezadovoljen s Tasičevim imenovanjem brez javnega razpisa. Dodajmo, da nam je nekaj ur pred premierjevo izjavo glavni tajnik stranke SD Uroš Jauševec zatrjeval, da ima minister Vlačič pri tej zamenjavi popolno podporo stranke.

Minister Vlačič je na poziv premierja Pahorja deloma že odgovoril v včerajšnjem sporočilu za javnost, v katerem je zapisal, da lahko na podlagi sklepa vlade poleg javnega razpisa nadzorni svet izbere tudi drug primeren način imenovanja uprave. "Predsednik nadzornega sveta me je obvestil, da so se glede na okoliščine (hude pritiske in poskuse diskvalifikacij) odločili za omenjeni drugi način," je pojasnil Vlačič. Poleg tega meni, da je predsednik nadzornikov Andrej Godec v danih okoliščinah izbral dobrega kandidata.

Tako večina koalicijskih kot opozicijskih strank se z načinom imenovanja Tasiča ne strinja. Bogdan Biščak iz stranke Zares je dejal, da odstop nadzornika SŽ Petra Kraljiča ob Tasičevem imenovanju kaže, da je bil postopek po eni strani speljan neprofesionalno, po drugi strani pa s kršitvijo zelo jasnega koalicijskega dogovora, da se bodo predsedniki in člani uprav izbirali na javnih razpisih. "Naša stranka je to zahtevala že ob imenovanju predsednika uprave NLB; takrat je bil na koalicijskem vrhu tudi dogovor, da bo odtlej naprej drugače," je povedal Biščak in dodal, da se zaradi kršenja koalicijskih dogovorov sprašujejo, ali je kakršno koli dogovarjanje še sploh smiselno.

Podobnega mnenja je bil poslanec LDS Anton Anderlič, ki še opozarja: "Argument, da država nima vpliva na nadzorni svet, je, blago rečeno, slab izgovor. Kjer ima država kot lastnica svoje nadzornike, imenovanje generalnega direktorja ne bi smelo potekati na tak način. Da je bil takšen način zamenjave nujen zaradi časovne stiske, ne drži, saj je minister Vlačič že pred meseci dejal, da nima zaupanja v poslovodstvo SŽ." Prvak stranke DeSUSs Karl Erjavec po pravni plati z imenovanjem Tasiča ne vidi težav, saj je nadzorni svet odgovoren za imenovanje generalnega direktorja. "Drugo pa je vprašanje primernosti izbora, to pa bo pokazal čas. Po mojem mnenju bi bilo treba na železnicah ukrepati čim prej," je še dodal.

Tudi opozicijske stranke so razočarane nad imenovanjem Tasiča predvsem zaradi načina imenovanja. Po mnenju Petra Verliča (SDS) je premier Pahor snedel svojo obljubo, da bodo imenovanja jasna oziroma, da bodo vodilni kadri izbrani na podlagi javnih razpisov. Da vlada govori eno, dela pa drugo, meni tudi Radovan Žerjav, minister za promet stranke SLS v prejšnji vladi: "Zamenjavo poslovodstva SŽ podpiram. To zahtevajo slabi rezultati družbe. Ne strinjam pa se, da vlada obljublja transparentne menjave, dela pa povsem drugače."

barbara.hren@dnevnik.si