Državni proračun, ki ga je DZ sprejel decembra lani, je za celo leto 2013 predvidel primanjkljaj v višini ene milijarde evrov. V prvem četrtletju je tako že dosegel skoraj dve tretjini načrtovanega primanjkljaja za celo leto.

Marca so bili proračunski prihodki za deset odstotkov nižji kot februarja in so znašali 546 milijonov evrov. Odhodki pa so se zmanjšali za 14 odstotkov na 746 milijonov evrov, kažejo prvi izračuni o marčni realizaciji državnega proračuna, objavljeni na spletni strani finančnega ministrstva.

Potem ko so se davčni prihodki že februarja zmanjšali za 97 milijonov evrov, so se marca še za 44 milijonov evrov. Znašali so 397 milijonov evrov. Pri tem so se opazneje znižali davki na dohodek in dobiček ter na blago in storitve, kamr sodi tudi DDV, povečali pa so se davki na premoženje.

Prihodki so se znižali bolj kot odhodki

V prvih treh mesecih skupaj so se proračunski prihodki zmanjšali bolj kot pa odhodki, namreč za skoraj pet odstotkov na blizu 1,8 milijarde evrov. Odhodki pa so bili manjši za 3,5 odstotka in so znašali slabih 2,5 milijarde evrov.

Slovenija je bila doslej neto prejemnica sredstev iz evropskega proračuna. Plačila v skupno blagajno v Bruslju so namreč v prvih treh mesecih znašala 162 milijonov evrov, od tam prejeta sredstva pa so dosegla 210 milijonov evrov.

Umar za vlado pripravil poročilo o razvoju za leto 2013

Vlada bo predvidoma v četrtek obravnavala poročilo o razvoju za leto 2013, ki ga je pripravil Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). V poročilu urad enkrat letno predstavi uresničevanje Strategije razvoja Slovenije (SRS), ki je bila sprejeta leta 2005 ter opredeljuje vizijo in cilje razvoja Slovenije do leta 2013.

Poglabljanje finančne in gospodarske krize v Sloveniji bo predvidoma zaznamovalo tudi tokratno poročilo, ki naj bi ga Umar podrobneje predstavil v petek. Kot je urad opozoril v pomladanski napovedi gospodarskih gibanj, s katero se je vlada seznanil konec marca, se bo gospodarska aktivnost še naprej krčila, predvsem so tveganja povezana z negotovostjo v mednarodnem okolju ter potekom konsolidacije javnih financ in sanacije bančnega sistema, obenem pa je pričakovati nazadovanje razpoložljivega dohodka in zasebne potrošnje.

Poročilo o razvoju prinaša pregled uresničevanja strategije na področju petih razvojnih prioritet, obenem pa podrobneje predstavlja napredek po posameznih kazalnikih razvoja Slovenije.