"V T-2 že nekaj časa opozarjamo na problematiko, povezano s postopki podeljevanja frekvenc, zato smo za zavarovanje naših poslovnih interesov v marcu na ustavno sodišče vložili pobudo za presojo ustavnosti omenjenega člena zakona," so danes glede zakona pojasnili v T-2.

Problematično podaljšanje licenc za frekvence 900 MHz

Zadeva se nanaša na podaljšanje licenc za frekvence 900 MHz mobilnima operaterjema Telekom Slovenije in Simobil, do česar je prišlo na podlagi novega zakona o elektronskih komunikacijah, ki je začel veljati 15. januarja letos.

V T-2, ki edini od štirih slovenskih mobilnih operaterjev nima frekvenc v pasovih pod enim gigahercem, so po poročanju današnje izdaje časnika Delo že pred dvema letoma pozvali agencijo za pošto in elektronske komunikacije (Apek) kot regulatorja, naj ugotovi, ali so takšne razmere sprejemljive ali ne. Pri tem so se opirali na nov regulatorni okvir EU, ki je nacionalnim regulatorjem naložil odpravo morebitnega izkrivljanja konkurence.

T-2 nima enakih možnosti kot Telekom

Apek je septembra 2011 pripravil analizo izkrivljanja konkurence zaradi liberalizacije frekvenčnega pasu 900 MHz in ugotovil, da T-2 nima enakih možnosti kot Telekom (tedaj Mobitel), Simobil in Tušmobil. Zato je kot začasen ukrep - dokler ne bi na novo razdelili tega dela spektra - predlagal podelitev dvakrat po pet megahercev v pasu 800 MHz podjetju T-2, piše časnik.

Potem je vodenje Apeka od vršilca dolžnosti Marka Poharja, ki se je podpisal pod to analizo, prevzel Franc Dolenc, regulator pa v analizi predlaganih ukrepov po navedbah Dela ni izvedel, ne da bi spremembo stališča pojasnil prizadetemu operaterju.