Od tega je bilo 6,17 milijona evrov vplačanih v Sloveniji, 10,55 milijona evrov pa so vplačali vlagatelji v okviru vpisnih postopkov na Poljskem. Z uspešno izvedbo obeh dokapitalizacij je Gorenje utrdilo strateško partnerstvo s Panasonicom in uspelo pridobiti nove tuje vlagatelje, pridobljen svež kapital v skupni višini skoraj 27 milijonov evrov pa bo družbi omogočil nadaljnjo razdolžitev in izboljšanje finančnega položaja ter pospešitev razvojno-investicijskih načrtov, ki bodo prispevali k njeni večji konkurenčnosti, je družba danes sporočila prek spletnih straneh Ljubljanske borze.

Z vzporedno kotacijo na Varšavski borzi vrednostnih papirjev, ki je načrtovana za predvidoma 30. december, bo Gorenje vzpostavilo dostop do investitorjev na eni največjih srednjeevropskih borz ter povečalo svojo mednarodno prepoznavnost.

Skupščina delničarjev Gorenja je avgusta potrdila izvedbo treh dokapitalizacij. Skladno s skupščinskim sklepom so bile nove delnice najprej ponujene korporaciji Panasonic, ki je vplačala 2.320.186 izdanih delnic po ceni 4,31 evra v skupni vrednosti 10 milijonov evrov.

Novi investitorji iz Slovenije in Poljske

Od 20. novembra pa do torka je nato potekala druga dokapitalizacija, v kateri so bili pod enakimi pogoji kot Panasonic k sodelovanju povabljeni najprej obstoječi delničarji, nato zaposleni in še novi vlagatelji v Sloveniji in na Poljskem. Pravico do vpisa novih delnic po ceni 4,31 evra na delnico je izkoristilo 291 obstoječih delničarjev, ki so vplačali 1.284.541 delnic v skupni vrednosti 5,54 milijona evrov, zaposleni so vpisali in vplačali 17.512 delnic v skupni vrednosti 75.476 evrov.

Gorenje je k sodelovanju v dokapitalizaciji uspelo pritegniti tudi nove investitorje v Sloveniji in na Poljskem, ki so vpisali 2.575.688 delnic v skupni vrednosti 11,10 milijona evrov. V drugi dokapitalizaciji je bilo tako vpisanih in vplačanih skupno 3.877.365 delnic.

Gorenje je v okviru prve in druge dokapitalizacije pridobilo 26,7 milijona evrov svežega kapitala skupaj in osnovni kapital se po obeh dokapitalizacijah poveča za 38,69 odstotka. Po vpisu povečanja osnovnega kapitala v sodni register bo Gorenje imelo 22.104.427 navadnih delnic.

Skoraj 27 milijonov evrov svežega kapitala

Uprava Gorenja ocenjuje, da so bile izvedene dokapitalizacijske aktivnosti zlasti glede na izjemno zahtevne makroekonomske in gospodarske okoliščine uspešne.

Kot je povedal predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac, je Gorenje v teh izjemno zahtevnih razmerah uspelo pridobiti skoraj 27 milijonov evrov svežega kapitala in nove, tuje vlagatelje, hkrati pa so utrdili njihovo strateško partnerstvo s Panasonicom. Pridobljeni sveži kapital bodo uporabili za povečanje njihovih razvojnih sposobnosti in finančne moči v okviru strateških poslovnih ciljev, ki so si jih zastavili.

"Uspešen zaključek dokapitalizacije zato razumemo tudi kot odraz zaupanja v naše razvojne načrte, s katerimi bomo utrdili položaj Gorenja v panogi proizvajalcev gospodinjskih aparatov," je še dejal Bobinac.

Sveže pridobljeni kapital bo Gorenje uporabilo za načrtovane razvojno-investicijske aktivnosti in za delno odplačilo finančnih dolgov. S tem se bodo povečale razvojne sposobnosti in mednarodna konkurenčnost skupine, hkrati pa izboljšal njen finančni položaj.

Gorenje je namreč letos zaključilo obsežne aktivnosti na področju prestrukturiranja proizvodnje in optimizacije poslovno-prodajnih procesov, ki skupaj z izvedeno dokapitalizacijo in drugimi ukrepi za povečanje finančne moči predstavljajo temelje za izboljšanje poslovanja v naslednjem srednjeročnem obdobju v skladu z začrtano strategijo skupine.

Sledi še tretja dokapitalizacija

Predvidoma 30. decembra bodo delnice Gorenja začele vzporedno kotirati tudi na Varšavski borzi vrednostnih papirjev. S kotacijo v Varšavi bo Gorenje pridobilo neposreden dostop do investitorjev na eni največjih srednjeevropskih borz vrednostnih papirjev ter povečalo svojo mednarodno prepoznavnost. Na Ljubljanski borzi kotirajo delnice Gorenja od leta 1998.

V skladu z avgustovskim skupščinskim sklepom lahko Gorenje po dveh dokapitalizacijah izvede še tretjo dokapitalizacijo s konverzijo terjatev iz naslova posojil v kapital družbe. Uprava Gorenja trenutno vodi razgovore z zainteresiranimi finančnimi institucijami o tej možnosti. To dokapitalizacijo lahko Gorenje izvede v roku enega leta od dneva vpisa sprememb statuta v sodni register.