Tehnološki park Ljubljana (TPL) skupaj s partnerji v okviru programa Start up Geek House sredi novembra odpira coworking prostore. Kot pravi vodja Blaž Kos, podjetniški svetovalec v TPL, je program namenjen vsem na znanju temelječim podjetjem ali posameznikom, ki želijo delovati na globalnih trgih. »Pomembno je, da ima projekt, produkt ali storitev kreativno komponento, ne glede na branžo, v kateri posluje. Filozofija Start up Geek House temelji na treh stebrih, inovativno, globalno, vitko in agilno. Program je namenjen vsem, ki imajo kreativne ideje ter podjetniške ambicije,« dodaja Kos.

Delavnice, mentorstva in druženje

Coworking prostori so na petih lokacijah po Sloveniji v inkubatorjih in tehnoloških parkih v Ljubljani, Mariboru, Kranju, Novi Gorici, Zagorju in Celju ter vključujejo infrastrukturo za začetek kreativnega udejstvovanja. Lastne pisarne so v začetnih fazah rasti podjetja velikokrat predrage, zato so delovna mesta v Start up Geek House prava rešitev, so prepričani v TPL, kjer bodo mladim podjetnikom za 50 evrov mesečno (za vsakega člana ekipe) omogočili tudi dostop do spleta, zanje organizirali različne dogodke, programe in s tem mrežo kontaktov za razvoj njihovega podjetja.

»Ekipe spodbujamo, da začnejo čim prej ustvarjati prihodke. Tudi drugje po svetu, v najboljših podjetniških vozliščih (hubih), coworking prostori niso brezplačni,« pojasnjuje Kos. V coworking prostorih bodo tudi tehnološke delavnice »Geek Talk« z vidika prihodnosti ter uporabe tehnologij v hitro rastočih panogah, kot so IT, mediji, telekomunikacije, mobilne tehnologije, »life science«, »clean tech« in energija, novi materiali, finančni sektor, industrijske tehnologije, zdravstvo in medicina, kreativne panoge in avtomatizacija, predvsem v sodelovanju z inštitucijami znanja. Delavnice zajemajo tako pregled potencialnih priložnosti, trendov, panožnih sprememb, prav tako pa družbene in socialne trende, ki vplivajo na podjetniško udejstvovanje.

Podjetniki tudi v Kinu Šiška

V Sloveniji se je sicer v zadnjem obdobju coworking že dobro prijel tudi na drugih lokacijah, predvsem v ljubljanskem Kinu Šiška, kjer je ledino takega načina dela in druženja podjetnikov in »freelancerjev« zaorala skupnost Coworking Slovenija. Coworking se tam odvija vsak četrtek med 9. in 17. uro, ko je v popoldanskih urah na vrsti tudi bolj podjetniški »Sedi, 5!«, na katerem se zadnje čase vrstijo predvsem predstavitve projektov, s katerimi mladi podjetniki nato zbirajo sredstva za njihovo izpeljavo na Kickstarterju.

»V Kinu Šiška se zbiramo zelo različni profili ustvarjalcev s področja kreativnih industrij, programerji, razvijalci mobilnih iger in aplikacij, arhitekti, ilustratorji, umetniki, fotografi, glasbeniki, prevajalci, novinarji, start up podjetniki, socialni podjetniki in oglaševalci, prihajajo pa tudi naši sodelavci, ki so zaposleni v podjetjih, poslovni partnerji, različni gostje iz tujine,« pojasnjuje Luka Piškorič, soustanovitelj skupnosti Coworking Slovenija.

Na ta način se je spletlo že ogromno sodelovanj, predvsem pa nadvse koristne izmenjave izkušenj in znanja, ocenjuje Piškorič in pri tem izpostavlja predvsem kampanje množičnega financiranja (crowdfunding). »Tako naše kot tuje izkušnje kažejo, da kaj takega nikoli ne more nastati v institucionalnih okvirjih, ki so nekakšne umetne tvorbe. V pravih bottom up coworking skupnostih se generira novo znanje in veliko zanimivih 'stranskih produktov',« poudarja eden od gonilnih sil coworkinga v Sloveniji.