Slovenija za razvoj izvorne zamisli in uspešen globalni preboj potrebuje izobražene in tehnično usposobljene inovatorje, ki znajo uresničiti idejo, je dejal Plestenjak. Poudaril je, da inovacije predstavljajo šele začetek poti, zato inovatorji rabijo podporo države.

"Veseli nas, da je že kar 70 odstotkov prijav že v fazi implementacije oz. izvedbe, kar kaže na vse večjo osveščenost in izobraženost slovenskih inovatorjev," je dejal Plestenjak. Japti je na tem področju po njegovih besedah v zadnjih 10 letih naredil veliko za razvoj inovativnega okolja, v katerem morajo biti uspešno odkrite vse situacije, do katerih lahko pride.

Čeprav je današnji forum sedmi po vrsti, pa se po besedah Plestenjaka že vse od začetka sooča s težavami, od poznega sprejema proračuna do skrajšanja trajanja foruma na en dan. Poudaril je, da je forum posvečen inovatorjem in inovativnosti, dvigu slovenske samozavesti na področju, ki je bilo dolgo zapostavljeno.

Generalna direktorica direktorata za podjetništvo, konkurenčnost in tehnologijo Sabina Koleša je dejala, da se je časovni obseg foruma res prilagodil gospodarskim razmeram, vendar njegovo poslanstvo ostaja nespremenjeno. "Slovenija ima inovacijski potencial, vendar pa se ga moramo naučiti bolje izkoristiti," je poudarila.

V času hitrih sprememb je po njenih besedah nujno, da so podjetja inovativna in odzivna. "O inovativnosti ne smemo razmišljati le kot o tehnološkem napredku," je poudarila. Dodala je, da gre predvsem za miselnost, nove pristope in uvajanje izsledkov raziskav v poslovne procese.

Evropski komisar za okolje Janez Potočnik je v nagovoru prek videokonference dejal, da ga veseli dejstvo, da je letošnji forum inovacij posvečen trajnostnemu razvoju. "Prepričan sem namreč, da bo doseganje trajnostne rasti glavni izziv za inovacije v prihodnjih letih", je poudaril.

Po njegovih besedah bo omejenost virov in njihova pretirana uporaba ključni faktor, ki bo vplival na razvojne možnosti v prihodnosti. "Že danes se večina podjetij sooča s tem dejstvom in zato ves inovativni potencial usmerja v izboljševanje produktivnosti virov," je še dodal.

Na letošnjem forumu inovacij na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani je poleg razstavnega prostora in predstavitev najboljših inovacij na voljo še brezplačna enourna svetovanja v tako imenovanem Poslovnem in tehnološkem stičišču.

Na razpisu za 7. forum inovacij je prispelo 136 prijav, med njimi so bila zastopana raznolika področja, največ s področja elektrotehnike in telekomunikacij. Na forumu se danes predstavlja 48 najboljših prijavljenih inovacij, večina oz. 35 je proizvodov, pri devetih gre za storitve, pri štirih pa za poslovne modele. Največ oz. 25 inovacij so prijavila mikro, mala in srednje velika podjetja, 13 inovatorji ali skupine inovatorjev, pet velika podjetja, tri dijaki, študenti in mladi raziskovalci, dve pa raziskovalne institucije.