Drugo mesto je zasedel poslovni načrt DiaGenomi, ki je nagrado za najboljši poslovni načrt že prejel v ljubljanskem tehnološkem parku in zmagal na letošnjem tekmovanju Start:up Slovenija, tretje mesto pa je osvojil poslovni načrt Different. Letos so prvič podelili tudi dve dodatni nagradi, prvo za najboljši poslovni načrt za spin off podjetja je prejel projekt Animal explorer, drugo za najboljši poslovni načrt s področja integracije mobilnih in spletnih komunikacijskih tehnologij pa poslovni načrt Augmentech.

Raziskujejo nove možnosti uporabe topolovih vlaken

Poslovni načrt POSSA - naravni supersbsorbent, ki sta ga napisala ustanovitelja podjetja FibraNet, raziskovalec dr. Marko Likon in Robert Časar, je strokovno komisijo prepričal z inovativno idejo, ki temelji na trajnostnem postopku priprave topolovih vlaken za izdelavo superasorbentov za čiščenje oljnih in naftnih derivatov z vodnih površin. "Zmaga nam pomeni veliko čast in priznanje za naše enoletno delo na področju raziskav, razvoja in priprav na proizvodnjo, pomeni pa tudi veliko vzpodbudo in odgovornost pri našem nadaljnjem delu," je uspeh komentiral Likon, ki sta ga presenetili predvsem velika prepoznavnost projekta in možnost navezovanja novih poslovnih stikov in poznanstev.

Poslovni načrt POSSA je sicer še ena v vrsti poslovnih idej, ki dokazujejo, da akademska sfera in podjetništvo gresta skupaj, saj ravno iz profesionalnega raziskovanja mnogokrat izhajajo najboljše poslovne ideje. "Pri preučevanju topolovih vlaken smo presenečeni ugotovili, da nam narava sama ponuja tehnološko dovršene nanomateriale. Topolova vlakna so namreč prevlečena z naravnimi voski, ki zaradi nanocevaste strukture ponujajo izredno veliko možnosti uporabe," pojasnjuje Likon, ki je rezultate raziskovanja s sodelavci podjetja FibraNet s pridom izkoristil in pridobil patentne pravice za izkoriščanje teh materialov kot absorbent za vpijanje oljnih in naftnih derivatov ter za uporabo materiala kot izredno učinkovite toplotne in zvočne izolacije.

FibraNet je tako že začel proizvodnjo absorpcijskih blazinic in čreves, ki jih bodo poslali na trg sredi poletja. Vendar se njihove ambicije s tem ne zaključijo. "Zaradi osupljivih lastnosti topolovih vlaken načrtujemo širitev raziskav in razvoja s področja filtrirnih materialov, samočistilnih absorbentov, priprave cevaste celuloze za uporabo v medicini in sinteze prevodnih vlaken," je pojasnil Likon, ki si s sodelavci želi postati vodilni proizvajalec organskih superabsorbentov na območju Evrope.

Pri tem jim bodo v pomoč tudi strokovnjaki Inštituta Jožefa Stefana, Zavoda za gradbeništvo Slovenije, Amanove in Insole, s katerimi sodelujejo na področju razvoja, z njimi pa načrtujejo tudi ustanovitev konzorcija, s katerim se bodo v sodelovanju s skandinavskimi ustanovami in podjetji prijavili na evropski razpis FP7 za sofinanciranje raziskovalnih potencialov.