Zlatan Kudić, čigar nekdanje podjetje Maxicom slovenskim dacarjem dolguje rekordnih 24 milijonov evrov, je najemal tudi usluge pisarne Ivana Simiča, davčnega strokovnjaka in nekdanjega direktorja Dursa.

Da so delali za Kudićeva podjetja, nam je včeraj potrdil tudi Simič, vendar hkrati ostro zanikal, da bi zanje opravljali storitve davčnega svetovanja. »Zastopali smo jih v davčnih postopkih, tako kot številna druga podjetja,« je izjavil direktor in lastnik družbe Simič & Partnerji. Poudaril je, da imajo več kot dva tisoč različnih strank, v preteklosti pa so sodelovali z dvema ali tremi Kudićevimi podjetji. Kudić je imel več podjetij, med drugim tudi G.P. Hoteli in Maxicom Leasing, sodelovanje med njimi in Simićevo pisarno pa je bilo po pojasnilih slednjega omejeno na obdobje od leta 2011 do 2012. Kasneje s Kudićem niso več sodelovali.

Toda, dokumenti, s katerimi razpolagamo v uredništvu Dnevnika, razkrivajo nekoliko drugačno sliko. Tako sta se že konec marca 2010 v pisarni ljubljanskega notarja Jožeta Sikoška sestala Kudić in Jan Sibinčič, ki je bil tedaj zaposlen pri Simiču. Razlog? Kudić je lastništvo Maxicoma prepisal na podjetje Encilova Holdings Limited s sedežem na Cipru. Sibinčič je pri notarju zastopal ciprsko podjetje kot njegov pooblaščenec. »Enkrat sem moral iti na zahtevo delodajalca k notarju podpisat neko zadevo,« se je dogodka bežno spomnil Sibinčič, ki ima danes svojo odvetniško pisarno. Potem ko je lastništvo Maxicoma prešlo na Ciper, so podjetje zaman iskali na davkariji, kjer so pred tem začeli obsežni inšpekcijski postopek. Na podlagi ugotovitev so Kudićevemu podjetju odmerili plačilo 24 milijonov evrov dodatnega davka.

Večina teh obveznosti izhaja, spomnimo, iz Kudićevega obnavljanja Hotela Grad Podvin. Tega je kupil leta 2009 in se z Zavarovalnico Triglav dogovoril za ceno 4,56 milijona evrov. Kudić, ki je v medijih razpredal o 400 milijonov evrov vredni obnovi dvorca in posestva, kupnine nikoli ni poravnal. Idej nikoli ni uresničil, za njimi pa je ostala le vrsta nedelujočih podjetij z večmilijonskimi dolgovi.

Kudićevih podjetij so se lotili še organi pregona in odkrili sume številnih kaznivih dejanj. Na podlagi fiktivnih računov, izdanih v domnevni obnovi gradu, naj bi zahtevala vračilo DDV in tako neupravičeno pridobila kar pet milijonov evrov. Ko so davčni inšpektorji zaznali sume nepravilnosti, je Kudić »posle« prenesel na drugo podjetje in nadaljeval vlagati zahtevke. Hotel je pridobiti dodatnih 30 milijonov evrov, a ga je davčni urad zavrnil. Na policiji so odkrili tudi, da naj bi opral domnevno nezakonito pridobljeni denar. Pri tem naj bi mu pomagala dva osumljenca, ki sta Kudiću dala na razpolago račune slamnatih družb in denar v obliki gotovine dvigovala z računov v Sloveniji in Avstriji. Eden od njiju je krivdo lani že priznal in bil obsojen na deset mesecev zapora ob koncu tedna.

Sojenje se je lani začelo tudi proti Kudiću, pri čemer ga je obtožnica bremenila davčne utaje in pranja denarja, za kar mu je grozila večletna zaporna kazen. Toda sodni spis so lani jeseni vrnili na preiskovalni oddelek, saj so se odločili za pregled vseh računov in zaslišanje novih prič.