Zelo pomembno je vedeti, da lahko omenjeno potrdilo pridobi vsak posameznik le zase. Izjemoma ga lahko zahteva tudi za nekoga drugega, vendar le, če ima njegovo pisno pooblastilo. Brez privolitve posameznika lahko potrdilo o nekaznovanosti zahtevajo samo tisti državni organi, ki imajo zakonsko podlago za pridobitev takšnega potrdila, kar pomeni, da morajo za to imeti zakonsko utemeljen interes. Dostopa do kazenske evidence tako nima vsakdo, vendar pa je treba previdno ravnati z lastnimi osebnimi podatki. Ministrstvo za pravosodje namreč nima zakonske podlage za preverjanje avtentičnosti prošenj, kar pomeni, da bi lahko v vašem imenu, s ponarejenim podpisom, prošnjo za izdajo potrdila pravosodnim organom poslal kdorkoli, ki pozna vaš EMŠO in podobne občutljive osebne podatke.

Vlogo za pridobitev potrdila mora posameznik pravosodnemu ministrstvu poslati po pošti, faksu ali prek portala elektronske uprave, če ima ustrezen digitalni certifikat za uporabo sistema. V vlogi mora napisati svoje ime in priimek, naslov stalnega prebivališča, datum, kraj, občino in državo rojstva, EMŠO, podatek o državljanstvu ter morebiten prejšnji priimek. Obvezno mora tudi navesti razlog, zakaj potrebuje potrdilo, in vlogo podpisati. Vsi, ki imajo dostop do svetovnega spleta, si lahko delo olajšajo z vnaprej pripravljeno vlogo, ki jo najdejo na spletnih straneh elektronske uprave in v katero zgolj vpišejo svoje podatke. Pravosodno ministrstvo bo vlogo obdelalo kar se da hitro in potrdilo še isti ali najkasneje naslednji dan po pošti poslalo na naslov prosilca.

Tudi če je bil posameznik v preteklosti že obsojen za kaznivo dejanje, to še ne pomeni, da ne more dobiti potrdila o nekazovanosti. Nekatere obsodbe se namreč po določenem času izbrišejo iz kazenske evidence, tako da posameznik po preteku tega obdobja znova velja za neobsojenega, če ni medtem storil novega kaznivega dejanja. Koliko časa mora preteči od obsodbe do njenega izbrisa iz kazenske evidence, je odvisno od teže kaznivega dejanja in lahko traja od enega do petnajst let. Izjema so obsodbe na več kot petnajstletne zaporne kazni, ki v kazenski evidenci ostanejo za vekomaj.

Če nekoliko karikiramo, to torej pomeni, da se lahko posameznik po preteku določenega obdobja s potrdilom o nekaznovanosti prijavi tudi na delovno mesto šefa davčne uprave, čeprav je bil v preteklosti obsojen zaradi davčne utaje...