Evropski standard določa, da lahko očala, ki so na trgu, prepuščajo 5 odstotkov UV-žarkov z valovno dolžino do 400 nanometrov (torej A in B), avstralski standard pa dopušča samo 1 odstotek. Barva leč pri sončnih očalih ne vpliva na prepustnost UV-žarkov.

"V optiki so na voljo različni materiali, ki zagotavljajo UV-zaščito. Materiali niso dragi, torej ni razloga, da ne bi tudi poceni očala zagotavljala ustrezne zaščite. Zato smo na testu preizkusili očala v širokem cenovnem razredu, saj nas je zanimalo, ali so cenejša ravno tako učinkovita kot tista s prestižnejšimi blagovnimi znamkami,“ je povedala Urša Šmid Božičevič iz ZPS in dodala: "Razlike v cenah očal so zares velike, saj bi lahko na trgu našli še precej dražja očala, kot so bila najdražja med tistimi, ki smo jih preizkusili na testu. Zagotovo pa sončna očala sodijo med izdelke, za katere so potrošniki pripravljeni plačati več, če je le blagovna znamka prava (modna). Na nek način so postala statusni simbol.“

Vsa očala so se na testu dobro izkazala

Na VIP testu so ugotavljali, koliko UV-žarkov prepuščajo in ali ustrezajo predpisom oziroma evropskemu standardu. "Vsa očala na testu so ustrezala evropskemu standardu, celo več, zadostila so tudi precej zahtevnejšemu avstralskemu standardu," je povedala Šmid Božičevičeva in dodala: "Čeprav ustrezno zaščito zagotavljajo vsa, je res, da so lahko razlike v izdelavi velike. To se je pokazalo tudi pri očalih na testu. Razlike so bile pri odpiranju in zapiranju držal in pri izdelavi okvirjev. A vseh očal ne moremo stlačiti v en koš: nekatera so bila res videti cenena, druga pa bi lahko mirno uvrstili v kakšen cenovni razred višje. Odločite se torej lahko tudi za cenejšo (in varno) alternativo, če vam je seveda vseeno, da na očalih ni odtisnjen pravi logo, ali pa da z očali ne dobite tudi etuija za shranjevanje.“