Medvedjev je obisk začel na otoku Kunašir, ki se nahaja v neposredni bližini najsevernejšega japonskega otoka Hokaido. To je njegov drugi obisk na spornem otočju, prvi obisk novembra 2010, ko je bil predsednik Rusije, pa je sprožil burne odzive vlade v Tokiu.

Japonska in Rusija nista nikoli uradno podpisali mirovnega sporazuma po drugi svetovni vojni, ker se Tokio noče odreči otočju, ki ga je takratna Sovjetska zveza zasedla ob koncu vojne. Japonska trdi, da štirje najjužnejši otoki v verigi, ki jih na Japonskem imenujejo Severna ozemlja, pripadajo njej, spor pa obremenjuje odnose med velikima silama ter ovira trgovino in investicije.

Medvedjev je otočje obiskal z veliko delegacijo, v kateri so namestnica premiera Olga Golodec, predsednikov odposlanec za ruski Daljni vzhod Viktor Išajev in minister za regionalni razvoj Oleg Govorun.

Po napovedih ruskih medijev naj bi vladna delegacija obiskala vrsto industrijskih in drugih objektov ter se srečala z tamkajšnjimi prebivalci, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Japonska je zaradi obiska na pogovor takoj poklicala ruskega veleposlanika in mu izrazila protest. "To je hladna prha na prizadevanja za vzpostavitev pozitivnega ozračja v japonsko-ruskih odnosih," je za novinarje izjavil japonski zunanji minister Koičiro Gemba.

Njegov ruski kolega Sergej Lavrov pa je v Moskvi dejal, da obisk Medvedjeva na Kurilih ni bil nič nenavadnega. "Ruski premier je bil na načrtovanem obisku znotraj države, med katerim se je posvetil družbenemu in gospodarskemu razvoju tega strateško pomembnega območja Rusije," je dejal Lavrov.