Kot je povedal predstavnik policije, ga je na križišču z enim strelom iz pištole z dušilcem zadel moški, ki se je peljal v mimo vozečem avtomobilu. Rahmani je umrl na poti v bolnišnico. Z njim v času napada ni bilo varnostnika, poroča ameriška tiskovna agencija AP. Preiskava poteka.

Čeprav so talibani ob napovedi začetka pomladne ofenzive napovedali tudi napade na mirovne pogajalce, je tiskovni predstavnik talibanov vpletenost v umor Rahmanija že zanikal, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Umor so že obsodili sosednji Pakistan in mednarodne sile pod poveljstvom Nata Isaf. Pakistan, ki ga ZDA in vlada v Kabulu obsojata, da ščiti talibanske voditelje, je izrazil zavezanost tesnemu sodelovanju z Afganistanom v boju proti teroristični grožnji kot tudi miru in procesu sprave v sosedi.

Rahmani je bil minister v nekdanji talibanski vladi, sedaj pa ključen član Afganistanskega visokega mirovnega sveta, ki ga je leta 2010 ustanovil Karzaj v prizadevanjih za začetek mirovnih pogajanj s talibani. V svetu je okoli 70 vidnih afganistanskih in bivših talibanskih predstavnikov.

Spravni proces v državi je že lani doletel velik udarec, ko je bil 20. septembra v samomorilskem napadu ubit predsednik Afganistanskega visokega mirovnega sveta, nekdanji afganistanski predsednik Burhanudin Rabani. Atentat je izvedel samomorilski napadalec, ki se je predstavil kot mirovni posrednik talibanov, eksploziv pa je imel skrit v turbanu. Aprila letos je Karzaj za predsednika sveta imenoval njegovega sina Salahudina Rabanija.

V Afganistanu napovedali tretjo fazo prenosa nadzora

Afganistanski predsednik Hamid Karzaj je danes napovedal novo fazo predaje odgovornosti za varnost z mednarodnih sil Isaf na afganistanske varnostne sile. Pod nadzor domačih varnostnih sil bo v okviru te faze prešlo enajst provinc, s čimer bodo afganistanske sile prevzele odgovornost za varnost okoli 75 odstotkov prebivalcev v državi.

Po poročanju ameriške tiskovne agencije AP naj bi bila tretja faza procesa prenosa odgovornosti zaključena v približno šestih mesecih. V dosedanjih fazah so afganistanske varnostne sile prevzele nadzor nad območji, na katerih živi okoli 50 odstotkov vsega afganistanskega prebivalstva.

Med provincami, v katerih bodo sile Isaf predale nadzor v okviru tretje faze, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP tudi provinca Kapisa, kjer so večinoma nameščeni francoski vojaki. To dejstvo je pomembno v luči napovedi zmagovalca nedavnih predsedniških volitev v Franciji Francoisa Hollandea, da bo Francija vse svoje vojake letos predčasno umaknila iz Afganistana.

Generalni sekretar Nata Fogh Rasmussen je danes že pozdravil napoved začetka tretje faze prenosa varnostne odgovornosti. Ob tem pa je poudaril, da bo umik tujih vojakov do konca leta 2014 pomenil zaključek bojnih operacij Nata, ne pa tudi angažmaja zavezništva v tej državi.

Poveljnik sil Isaf Johna Allen je prav tako podprl napredek v procesu prenosa. Izrazil je prepričanje, da predsednikova napoved izraža sposobnost afganistanskih varnostnih sil. "Afganistan se še naprej približuje zagotavljanju suverene prihodnosti svoje države in varnosti svojih meja, in to je nov korak v smeri prinašanja upanja v večjo blaginjo afganistanskih ljudi," je dejal.

V prvi fazi so afganistanske varnostne sile julija lani prevzele nadzor nad prvimi sedmimi provincami. Afganistanske oblasti bodo postopno prevzemale vse več odgovornosti za varnost v državi in notranjo politiko, kar bo omogočilo postopen umik tujih vojakov iz države.

Do konca leta 2014 bodo Afganistan predvidoma zapustili vsi tuji vojaki, končale pa naj bi se tudi vse bojne operacije. Zveza Nato naj bi nato svoje delovanje v Afganistanu spremenila v dolgoročno strateško sodelovanje, predvsem na razvojni ravni.