Mednarodna skupnost ne more ostati pasivna in mora posredovati ter preprečiti novo prelivanje krvi, je poudaril Sangay, ki vodi vlado v izgnanstvu v Dharamsali na severu Indije.

Po podatkih organizacije Free Tibet so v torek v okrožju Seda v tibetanski prefekturi Ganzi v provinci Sečuan kitajski policisti streljali na tibetanske protestnike, ki so demonstrirali proti verskemu zatiranju. Ubili so najmanj dva protestnika, več pa ranili. V ponedeljek naj bi ubili enega.

Lokalne oblasti so poročale o enem mrtvem, potem ko je policija streljala na izgrednike, ki so v torek napadli policijsko postajo v Sedi, je poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua. Ameriški Radio Svobodna Azija, ki navedel lokalne vire, pa je poročal, da je bilo ubitih do pet Tibetancev, 40 pa je bilo huje ranjenih.

Do nasilja je prišlo dan po tem, ko so bili v streljanju policije na protestnike v okrožju Luhuo v isti prefekturi Ganzi v ponedeljek ubiti trije protestniki.

Po oceni Sangayja "molk mednarodne skupnosti pošilja jasen signal Kitajski, da so njeni represivni in nasilni ukrepi za ureditev napetosti v tibetanski regiji sprejemljivi".

Gre za najhujše nasilje od uporov leta 2008 v kitajski avtonomni regiji Tibet. Uradni Peking je obtožil separatistične protibetanske skupine iz tujine, da želijo destabilizirati kitajske oblasti, ter poudaril, da jim to ne bo uspelo. ZDA pa so izrazile zaskrbljenost zaradi nasilja.

Po lokalnih podatkih so na območjih nemirov, ki se širijo, oblasti omejile gibanje in komunikacije ter območje zaprle. Informacije je sicer težko neodvisno preveriti, saj imajo tuji mediji na območje le redko dostop. V več delih Sečuana, ki meji na Tibet, je sicer nekaj velikih tibetanskih skupnosti.

Od marca lani se je v Sečuanu zgodila večina od 16 primerov samosežiga ali poskusov samosežigov budističnih nun in menihov, ki so s tem protestirali proti zatiranju njihovih verskih svoboščin in kulture.