Sojenje Mubaraku se je po treh mesecih premora zaradi parlamentarnih volitev v državi znova začelo prejšnjo sredo, nadaljevalo pa se bo še v sredo in četrtek. Trije dnevi ta teden so namenjeni predstavitvi obtožb na račun Mubaraka in ostalih soobtoženih.

Tožilstvo je v današnjem, približno uro dolgem uvodnem nastopu poudarilo, da je bil Mubarak "tiranski voditelj, ki je skušal oblast predati svojemu mlajšemu sinu Gamalu, ki je širil korupcijo v državi ter odpiral vrata svojim prijateljem in sorodnikom, s tem pa brez vsakršne odgovornosti uničeval državo", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Poleg Mubaraka na zatožni klopi sedijo še njegova sinova Ala in Gamal, nekdanji zloglasni notranji minister Habib al Adli in šest visokih policijskih častnikov. Obtoženi so korupcije in odgovornosti za nasilno zatrtje množičnih protirežimskih protestov februarja letos, ki so terjali okoli 850 življenj.

Sojenje se je sicer začelo avgusta, oktobra pa je bilo preloženo zaradi zahteve odvetnikov svojcev žrtev protirežimskih protestov, da se zaradi pristranskosti zamenja sodnika Ahmeda Refata. To zahtevo je sodišče 7. decembra zavrnilo.

Mubarak se sojenja udeležuje, čeprav ima težave s srcem, po besedah enega od njegovih odvetnikov pa tudi rak želodca. Od aprila je v priporu v vojaški bolnišnici na obrobju Kaira.

V Egiptu še zadnji krog parlamentarnih volitev

V Egiptu se je danes začel tretji, še zadnji krog parlamentarnih volitev. Pred šolami, kjer so se ob 8. uri odprla vrata volišč, so nastale krajše vrste, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Zadnji krog volitev, ki bo trajal dva dni, tokrat poteka v provincah Kaliubija, Garbija in Dakalija v delti Nila, provinci Nova dolina, v gubernijah Minja in Kena, obmejni provinci Matru ter na severu in jugu Sinaja.

Po volitvah v spodnji dom egiptovskega parlamenta bodo egiptovski volivci izbrali še člane zgornjega doma. Celoten proces volitev v narodno skupščino pa naj bi bil končan februarja.

V prvem in drugem krogu volitev sta slavili egiptovski glavni islamski stranki.