Nelson je konservativni demokrat v konservativni Nebraski, ki je prišel do premoženja z delom v zavarovalniški industriji. Tudi zaradi njega je bila leta 2010 sprejeta reforma zdravstvenega sistema ZDA le polovična, saj je bil skupaj z republikanci odločno proti sistemu splošnega zdravstvenega varstva.

Kljub temu pa je bil zaradi podpore reformi, ki je bila sprejeta, tarča nenehnih napadov republikancev in je začutil, da bi bil boj za ponovno izvolitev izjemno težak. 70-letni Nelson je ob napovedi upokojitve dejal, da je čas, da gre naprej. Predsednik ZDA Barack Obama je s Havajev sporočil, da je bil Nelson zavezan k sodelovanju med strankama v senatu, kar je danes redkost.

Demokrati imajo trenutno v senatu 51 sedežev, republikanci 47, dva senatorja pa sta neodvisna, vendar glasujeta z demokrati. Poleg šestih demokratov je upokojitev napovedal tudi neodvisni Joe Lieberman, kar pomeni, da bodo imeli demokrati hude težave ohraniti večino. V ZDA veliko lažje zmaga senator, ki je že bil na položaju, kot pa novinec.

Na republikanski strani sta upokojitev napovedala le dva senatorja, sicer pa bo šlo pred volivce le deset republikanskih senatorjev in skupaj 23 demokratskih. Na vsake štiri leta namreč volivci izvolijo tretjino senatorjev. Republikanci imajo danes večino v predstavniškem domu kongresa.

Če osvojijo še senat in predsednik Obama izgubi proti republikanskemu izzivalcu, bodo spet imeli popolno oblast v Washingtonu, tako kot v časih predsednika Georgea Busha mlajšega.