Sanaderjevi odvetniki so se danes pritožili na ustavnem sodišču, ker Sanaderja še niso izpustili iz pripora, da bi se lahko branil s prostosti, čeprav je sodišče prejšnji teden odločilo, da bi morali bivšega premiera izpustiti najpozneje do 7. ure davi. Ocenili so, da zagrebško sodišče ni spoštovalo odločitve ustavnega sodišča.

Do zapletov je prišlo ravno zaradi obtožnice v primeru Fimi-media, ki jo je protikorupcijski urad vložil v petek, tri dni po odločitvi ustavnega sodišča o Sanaderjevi izpustitvi. Zagrebško sodišče je v soboto znova potrdilo odločitev ustavnega sodišča, naj Sanaderja izpustijo ob rekordni varščini 12,4 milijona kun (1,8 milijona evrov), sicer pa se je na ukinitev pripora po obtožnici za Fimi-medio pritožilo tožilstvo.

Če ne bo novih pripetljajev, naj bi Sanaderja izpustili, da se bo branil s prostosti, najpozneje do konca tedna oziroma potem, ko bo vrhovno sodišče odločilo o pritožbi tožilstva na sobotno odločitev zagrebškega sodišča. Medtem fotoreporterji in novinarji čakajo tako pred zagrebškim priporom kot pred družinsko hišo Sanaderjevih.

Parlamentarna komisija je danes znova odvzela poslansko imuniteto Sanaderju, tako kot po prvi zahtevi tožilstva za uvedbo pripora, preden so bile vložene obtožnice, ter po obtožnicah v primerih Hypo banke in Mola. Njegov poslanski mandat bo potekel z oblikovanjem novega sklica sabora, ki ga je možno pričakovati v tednu pred božičem.

Sanader je prvoobtoženec v primeru Fimi-media, poleg njega pa so obtoženi tudi HDZ kot pravna oseba ter še šest fizičnih in tri pravne osebe. Po navedbah protikorupcijskega urada naj bi od konca leta 2003 do julija 2009 oškodovali državni proračun za najmanj 100 milijonov kun (13,5 milijona evrov), ker so preko oglaševalske agencije Fimi-media črpali denar iz javnih podjetij in ministrstev.

Proti njemu poteka sojenje zaradi vojnega dobičkarstva in prejetja pol milijona evrov ilegalne provizije od koroške Hypo Alpe Adria Banke sredi 90. let ter zaradi deset milijonov evrov podkupnine, ki naj bi jo prejel od madžarske energetske družbe Mol za prepustitev upravljavskih pravic v družbi Ina v letih 2008 in 2009.

Sanaderja so prijeli 10. decembra lani v Avstriji, 18. julija letos pa so ga izročili Hrvaški.