Do glasovanja o začasni ustavi je prišlo po petih dneh intenzivnih pogajanj, predlagani dokument pa je podprlo 141 članov 217-članske skupščine, medtem ko jih je 37 glasovalo proti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Gre za "zgodovinski trenutek" in "začetek nove Tunizije", je sprejem začasne ustave pozdravil predsednik ustavodajne skupščine Mustapha Ben Jaafar, sicer vodja koalicijske stranke Ettakatol.

Dokument določa pogoje in postopke delovanja izvršilne in zakonodajne oblasti ter sodstva, ki bodo veljali do splošnih volitev in sprejema dokončne ustave. Prehodno obdobje, v katerem bo veljala začasna ustava, bo predvidoma trajalo eno leto, čeprav sprejeta začasna ustava ne določa nobenih konkretnih rokov, kar je sicer na pogajanjih predlagala opozicija.

Opozicija je glasovanje o začasni ustavi sicer bojkotirala, saj med drugim ni zadovoljna z delitvijo oblasti, ki jo določa dokument. Po mnenju opozicije je preveč pooblastil v rokah premiera, ki med drugim skupaj s predsednikom soodloča tako o zunanji politiki države kot o imenovanju in odstavljanju vojaških poveljnikov.

Kljub nezadovoljstvu opozicije, ki je današnje glasovanje označila za "tiranijo večine", pa sprejem začasne ustave omogoča izvolitev novega začasnega predsednika države, o čemer bo ustavodajna skupščina po poročanju AFP odločala v ponedeljek.

V skladu s koalicijskim dogovorom med zmagovalno stranko oktobrskih volitev, zmerno islamistično Ennahdo in njenima koalicijskima partnerkama, levim Ettakatolom in Kongresom za republiko bo novi predsednik predvidoma postal vodja Kongresa za republiko Moncef Marzouki. Po določilih danes sprejete ustave mora biti predsednik države sicer "Tunizijec muslimanske vere, potomec tunizijskih staršev in star najmanj 35 let".

Če se bodo dogodki odvijali v skladu s koalicijskih dogovorom in bo predsednik postal Marzouki, bo ta nato za predsednika vlade predvidoma imenoval generalnega sekretarja Ennahde Hamadija Jebalija.